Umbria jest zielonym regionem z cienistymi lasami i spokojnymi jeziorami. Zamiłowanie Umbryjczyków do przyrody odzwierciedla się w ich kuchni. Na ich stołach pojawia się to, co oferuje dana pora roku. Wiosna i lato obdarzają mieszkańców warzywami, natomiast jesień i zima – upolowaną dziczyzną oraz czarnymi truflami.

Z Norcii pochodzi renomowana umbryjska wieprzowina i dziczyzna. Słowo norcino oznacza zarówno mieszkańca Norcii, jak i rzeźnika. To właśnie oni przez swój fach rozsławili regionalne przetwory mięsne takie jak: barbozzo (peklowany i dojrzały policzek wieprzowy), mazzafegati (pikantne kiełbasy z wątroby wieprzowej), budellacci (wędzone i przyprawione flaki), copocollo (karczek wieprzowy przyprawiony pieprzem i czosnkiem), coppa (kiełbasa z głowizny) oraz prosciutto di norcia (szynka z Norcii lub Spoleto, dojrzewająca przynajmniej rok).

Trufle z Umbrii to przede wszystkim trufle czarne, choć spotyka się również białe. Rejony, w których występują trufle, roztaczają się wzdłuż rzek Nera, Corno i Sordo aż do Monti Martani oraz gór przy Trevi i Subasio.

Słynne czarne trufle zbierane są w okolicy Norcii i Spoleto. Gatunki spotykane w Umbrii to: czarne trufle Norcia, zimowa, letnia, muszkatołowa i Bagnoli, a z białych – letnie.

Czarna trufla

Czarna trufla

Czarną truflę Norcia można spożywać na surowo, nadaje się również do przyprawiania potraw. Dania z truflami to: grzanki z pasta truflową, omlet z truflami oraz spaghetti z truflami.

Jeziora na terenie Umbrii bogate są w ryby słodkowodne. Występują tutaj płotki, węgorze, okonie, pstrągi, kiełbie, sielawy, lipienie, liny, brzany oraz karpie. Te ostatnie są podobno najgrubszymi na południe od Alp.

Ryby są pieczone, grillowane, lub gotowane. Popularna potrawa rybna to karp z koprem włoskim.

W majowe dni, podczas festynów ku czci świętych, w Asyżu spróbować można niezwykłych rarytasów kuchni umbryjskiej. Do skosztowania wystawione są: pieczone prosięta i dziki, gołębie z rożna, zupa fasolowa z orkiszem oraz pierniki.

Miastem czekolady jest Perugia. W połowie października w umbryjskiej stolicy wybucha czekoladowa gorączka. Impreza Eurochocolate przyciąga entuzjastów czekolady z całego świata.

Umbria, choć nosi nazwę zielonego serca Włoch, nie przoduje w uprawie winorośli. Znane są jedynie białe wina z Orvieto.

Białe wino z Orvieto

Białe wino z Orvieto