Rawenna to miasto w północnych Włoszech, położone w regionie Emilia-Romania. Na pierwszy rzut oka miasto wydaje się bardzo skromnym miejscem, jego piękno tkwi bowiem w mozaikach ukrytych za drzwiami zabytków.

Rawenna jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym w regionie, znajduje się tutaj ośrodek przetwórstwa ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Miasto zajmuje się również produkcją nawozów sztucznych oraz przemysłem metalowym i spożywczym, głownie tłoczeniem oleju z oliwek. Znajduje się tutaj również port handlowy, węzeł kolejowy i drogowy oraz ośrodek turystyczny przyciągający każdego roku rzesze turystów swoimi zabytkami, muzeami oraz galeriami malarstwa.

Będąc w Rawennie warto odwiedzić zbudowaną między 526 a 547 rokiem Basilica San Vitale. Monument na planie ośmiokąta jest niezwykłym przykładem architektury bizantyjskiej. Wewnątrz można zobaczyć unikatową mozaikę przedstawiającą żonę cesarza Teodorę oraz jej męża Justyniana, z ministrami oraz damami dworu, z księżmi oraz ówczesnym biskupem Maksymianem.

Warto wybrać się również do najstarszego zabytku w mieście, czyli baptysterium zbudowanego w V wieku. Kopułę budynku zdobi mozaika przedstawiająca chrzest Chrystusa.

Kolejnym ważnym zabytkiem w Rawennie jest bazylika Sant’Apolinare Nuovo pochodząca z VI wieku, nazwana tak na cześć pierwszego biskupa miasta. Odwiedzający miasto w czerwcu lub w lipcu mają okazję wziąć udział w międzynarodowym Rawenna Festival – festiwalu, który łączy wiele dziedzin sztuki, od teatru przez sztuki plastyczne po muzykę.