Bergamo to miasto w północnych Włoszech, położone w Lombardii, wysoko nad równinami regionu, u stóp Alp. Znajdujące się tutaj lotnisko obsługuje tanie połączenia lotnicze do Mediolanu, dlatego dla większości turystów stanowi jedynie przystanek na drodze do stolicy regionu.

Warto jednak zatrzymać się tutaj na dłużej i zwiedzić również to miasto, które ma wiele do zaoferowania. Ciche uliczki, z górującymi średniowiecznymi wieżami, przepiękne kościoły, malownicze place oraz ogólny klimat miasta potrafią przyciągnąć tutaj zwiedzających z całego świata.

Będąc w Bergamo warto odwiedzić Accademia Carrara, dwustuletnią galerię, w której można podziwiać dzieła największych włoskich i zagranicznych Artystów, wśród których są Botticelli, Rafael czy Rubens. Robiącą największe wrażenie częścią miasta jest jego stare miasto z pięknym Piazza Vecchia, przestronnym rynkiem, wokół którego znajdują się średniowieczne oraz renesansowe budynki.

Warto udać się Basilica di Santa Maria Maggiore, której surowa fasada stanowi jedynie kontrast dla bogatego wnętrza, gdzie można zobaczyć przepiękne freski czy renesansowe gobeliny. Znajduje się tutaj również grobowiec Gaetana Donizettiego, słynnego kompozytora pochodzącego z Bergamo.

Po zwiedzeniu miasta, z tutejszej stacji kolejowej, bez problemu dojedziemy do stolicy Lombardii – Mediolanu. Oto fajny pomysł na weekendową wycieczkę.