Przewodnik po UmbriiUmbria to piękny, zielony region Włoch, położony w samym środku półwyspu Apenińskiego. Jako jedyny z regionów centralnej części kraju nie graniczy z żadnym morzem. Znajduje się tutaj wiele zalesionych terenów z całą gamą różnego rodzaju roślin, dzięki czemu miejsce to nazwano „Zieloną Umbrą”.

Stolica regionu: Perugia
Prowincje: Terni, Perugia
Główne miasta: Orvieto, Asyż
Mapa Umbrii
Święta: Festiwal Dwóch Światów w Spoleto, Palio w Gubio
Do zwiedzenia: Katedra w Orvieto, Katedra w Spoleto, Palazzo dei Priori w Perugii

Przez region ciągnie się górski łańcuch Apeninów Umbryjsko-Marchijskich (Appennino umbro-marchigiano), a jego najwyższy szczyt, Vettore (2476 n.p.m.) położony jest na granicy z regionem Marche. Inną ważną górą jest Cucco, w której wnętrzu znajduje się największa grota Umbrii, długa na 20 kilometrów, schodząca aż na 922 metry głębokości.

Region bogaty jest również w wodne strumienie. Najważniejszą rzeką regionu jest oczywiście Tybr (Tevere), która rozpoczyna swój bieg w Emilii Romanii, następnie przechodząc przez Umbrię wypływa do Lazio. W Umbrii znajduje się również czwarte co do wielkości jezioro Włoch, Trasimeno, z którym związana jest pewna legenda, według której w Trasimeno, synu króla Tirreno, zakochała się nimfa z jeziora. Pragnąc mieć go na zawsze przy sobie, postanowiła uwięzić królewicza na dnie jeziora.

Z powodu górzystości terenu Umbria pozostaje trochę opuszczonym regionem. Największe drogi krajowe przechodzą jedynie przez jego granice, utrudniając dojazd do środkowej części regionu. Ciężko dojechać tutaj również pociągiem czy dolecieć samolotem (jedyne lotnisko znajduje się w Perugi). Region nie jest więc najczęściej odwiedzanym przez turystów, jednak miasta takie jak:

  • Perugia, ze swoim zabytkami oraz Uniwersytetem dla Obcokrajowców,
  • Todi, miasto słynnego włoskiego pisarza Jacopone da Todi,
  • Asyż świętego Franciszka,
  • czy Orvieto

sprawiają, że naprawdę warto tutaj przyjechać!