Friuli Wenecja Julijska to region w północnych-wschodnich Włoszech, który rozciąga się od szczytów Alp po Morze Adriatyckie. Graniczy z Austrią, Słowenią oraz Wenecją Euganejską. Stolica regionu znajduje się w Trieście.

Friuli, pomimo, iż nie jest dużym regionem, może poszczycić się różnorodnością terenu. Jadąc od północy spotykamy wysokie góry porośnięte lasami świerkowymi, następnie część nizinną, bogatą w rzeki oraz, na zakończenie, morze z przepiękną laguną.

Region Friuli Wenecja Julijska słynie na całym świecie z produkowanych tutaj win, które są eksportowane do wielu krajów za granicą Włoch, między innymi Tokaj oraz Merlot. Jednak najbardziej charakterystycznym trunkiem regionu jest Grappa. Ważnym elementem tutejszej gospodarki jest również turystyka. Będąc regionem przygranicznym bywa często odwiedzana przez Austriaków, a bliskość Chorwacji sprawia, że jest również miejscem na jednodniowe wypady między innymi z półwyspu Istria.

Będąc we Friuli Wenecji Julijskiej warto zwiedzić przede wszystkim stolicę regionu Triest z pięknym rynkiem i jeszcze piękniejszym zamkiem przy samym morzu, który jest symbolem miasta. Inne miejscowości warte uwagi to Udine, Pordenone czy Gorizia.

Mapa Friuli – Wenecja Julijska