Region Wenecja Euganejska słynie z risotto. W samej Wenecji jest to tradycyjne risotto, na wybrzeżu regionu przygotowuje się je z rybą lub owocami morza, a w głębi lądu z dynią, szparagami, radicchio lub żabimi udkami.

W całej Wenecji Euganejskiej popularne są warzywa strączkowe. Tradycyjna potrawa z makaronu i fasoli to pasta e fagioli.

Popularne są tu wyroby mięsne, jak np. kiełbasa soppressata (z grubo krojonego gotowanego mięsa) oraz ostre czosnkowe salami. Znaną potrawą jest carpaccio wołowe (cienkie plasterki surowej wołowiny skropione marynatą na bazie majonezu, sokiem z cytryny i sosu Worcester).

Carpaccio wołowe

Carpaccio wołowe

Laguna Wenecka dostarcza temu regionowi dużej ilości ryb. Mercato ittico all’ingrosso di Chioggia jest największym krajowym targiem rybnym, który zaopatruje całe północne Włochy w świeże ryby i owoce morza. Dostarczane są tu między innymi takie ryby jak: dorada, sardynka, piotrosz, moron, barbata, mugli cefal, węgorz, łosoś, rekin żarłacz, skarp i rana. Z owoców morza można znaleźć: mątwę, kalmary, krewetki, kraby a nawet pająka morskiego.

Ryby - łosoś i dorada

Ryby - łosoś i dorada

Region Wenecji Euganejskiej jest jednym z głównych producentów czerwonej sałaty radicchio oraz szparag z Bassano del Grappa.

Sałata radiccio

Sałata radiccio


Włoskie szparagi

Szparagi

Słynnym makaronem z tego regionu jest bigoli.

Wenecja Euganejska jest jednym z najważniejszych regionów uprawy winorośli. Prowincja Werona przoduje z winami Soave, Valpolicella oraz Bardolino i Amarone.

Wino Amarone

Wino Amarone

Znakomite są również wina z Breganze. Najważniejsze rodzaje szczepów winnych Wenecji Euganejskiej to Prosecco (wino musujące), białe (Garganega i Trebbiano) i czerwone (Corvina i jego odmiany Corvinone).

Wino Prosecco

Wino Prosecco

Między Jeziorem Garda a Weroną słynne są wina Bianco di Cuztoza, Bardolino, Valpolicella. Okolice miejscowości Vicenza i Treviso dominują wina Soave, Recioto, Gambellara, Berganze, Colli Berici i Colli Euganei.

W Wenecji (jak również w całych Włoszech) podawane są w barach popularne kanapki zwane panini. Panini mogą być robione z różnych rodzajów pieczywa i z rozmaitymi dodatkami. Kilka wariantów kanapek: Salmone (z łososiem, sałatą, masłem i sokiem z cytryny), Primavera (chleb tostowy z sałatą i szynką), Gorgonzola e tartufo (ser gorgonzola, trufle, sałata), Capri (szynka, ser mozzarella, pomidor, bazylia), Spinaci (gotowany szpinak, mozzarella).