Region Friuli – Wenecja Julijska słynie z wyśmienitych win. Uprawia się tutaj winogrona już od bardzo dawna. Tutejsi winiarze uchodzą we Włoszech za najlepszych producentów tegoż napoju. W miejscowości Collio produkuje się szlachetne białe wina, m.in. Pinot Grigio, Chardonnay i Sauvignon blanc. Merlot jest najczęstszą uprawianą odmianą. Słynnym słodkim winem we Friuli jest Recioto (powstaje z podsuszonych winogron).

Wino Pinot Grigio

Wino Pinot Grigio

Oprócz win teren ten pochwalić się może produkcją różnych gatunków grappy (destylat przefermentowanych wytłoków i pestek winogron, ma do 50% alkoholu).

Grappa

Grappa

Miejscowość San Daniele del Friuli kojarzy się z szynką San Daniele. Szynka San Daniele musi dojrzewać przynajmniej 10 miesięcy, aby móc rozwinąć swój charakterystyczny smak.

Szynka parmeńska San Daniele

Szynka San Daniele


Północne tereny regionu, przede wszystkim Carnia, słynie z wędzonej słoniny oraz sera. Słynnym serem jest Montasio.

Na terenie Friuli i Wenecji Julijskiej popularne jest hodowanie trzody chlewnej. Z mięsa produkuje się różnego rodzaju kiełbasy do gotowania oraz wędliny.

Szynka włoska

Szynka włoska


Podstawą kuchni jest polenta, uważana przez niektórych potrawą biedaków. Kukurydza jest uprawnia na dużą skalę. W październiku odbywają się kukurydziane żniwa.

Kukurydza i włoska polenta

Kukurydza i włoska polenta

Również z tego regionu pochodzi klasyczna jota (zupa fasolowa z boczkiem) oraz brovada (brukiew marynowana z wytłoczonych winogron).

Na wybrzeżu Friuli istnieją liczne porty rybackie. Słynny jest w miejscowości Marano. Znajdują się tutaj stare, kryte słomą, kolorowe domy zwane casoni. Głownie łowi się tam węgorze, krewetki i inne owoce morza.

Z deserów jada się tutaj ciasto drożdżowe – pinza.

Ciekawostką jest stary zwyczaj zwany Tajut – mężczyzna siedzący z kieliszkiem wina przed małą knajpką czekający na swoich przyjaciół. Gdy tylko zjawi się znajomy stawia mu kieliszek, a po wypiciu czeka na jego rewanż.