Werona (Verona) – miasto leżące w północnych Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska. Swoją popularność zdobyło dzięki roli w sztuce angielskiego dramaturga Wiliama Szekspira – „Romeo i Julii”. Dom Julii, a w szczególności jej balkon, to jeden z najbardziej znanych zabytków we Włoszech. Spacerując po mieście możemy się jednak przekonać, że miejsca opisane przez Mistrza to nie jedyne perły na tle panoramy tak romantycznego punktu na mapie Włoch, jakim jest Werona.

Naszą podróż rozpoczynamy od głównego placu miasta Piazza delle Erbe. W jego centralnym punkcie znajduje się fontanna Madonna Verona, zbudowana z fragmentów term z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Werona Madonna
Fontanna Madonna Verona

Nad placem góruje 84-metrowa Torre dei Lamberti. Budowa średniowiecznej wieży zegarowej rozpoczęła się w roku 1172. Na wieżę można dostać się zarówno schodami, jak i windą (oczywiście dodatkowo płatną). Stojąc na szczycie można podziwiać wspaniałą panoramę całej Werony.

Werona Panorama
Panorama Werony

Werona Torre
Wieża Torre w Weronie

Stojąc na placu, od Casa di Giulietta, czyli sławnego Domu Julii, dzieli nas już tylko kilka kroków. Wchodząc na dziedziniec domu możemy zobaczyć ścianę pełną miłosnych wiadomości, pozostawionych tutaj przez zakochanych turystów z całego świata. Na dziedzińcu znajduje się posąg Julii zrobiony z brązu. Według przesądu, każdy kto chce mieć szczęście w miłości powinien dotknąć jej piersi. Zwiedzając dom można wejść na balkon, z którego książkowa Julia miała rozmawiać ze swym ukochanym Romeo. Słynny balkon został jednak dobudowany dopiero w 1935 roku.

Werona Plac
Zdjęcie Werony – tak wygląda centrum miasta

W innym rejonie Werony możemy zwiedzić Piazza Brà – plac, nad którym góruje jeden z symboli miasta – imponująca Arena. Ten jeden z największych rzymskich amfiteatrów na świecie, wybudowany został w I wieku naszej ery. Ciekawostką jest fakt, iż budowla jest nadal czynna, latem można przyjść zobaczyć wystawiane tutaj światowe opery, a także koncerty największych gwiazd włoskiej i zagranicznej muzyki.

Werona Arena
Arena w Weronie

Werona Teatr
Teatr rzymski w Weronie – makieta

Kolejnym ważnym punktem do zwiedzenia w Weronie jest Castelvecchio. W średniowieczu była to siedziba rodu Scaglierich, dziś jednak mieści się tutaj Civico Museo d’Arte, czyli Muzeum Sztuki, w którym możemy zobaczyć sztukę włoską oraz europejską. W blisko 30 salach wystawowych możemy zobaczyć dzieła malarstwa, rzeźby, broń antyczną, ceramikę oraz wystawę dzwonów miejskich.

Werona Zamek
Zamek weroński

Werona Mosty
Dojście na zamek w Weronie wiedzie przez malowniczy most

Innym miejscem godnym polecenia jest Museo Archeologico del Teatro Romano, czyli Muzeum Archeologiczne, mieszczące się w teatrze rzymskim. Można tutaj zobaczyć między innymi piękne mozaiki, rzeźby z brązu oraz znaleziska archeologiczne z Werony i okolic.

Werona Muzeum Archeologiczne
Muzeum Archeologiczne w Weronie

Werona Muzea
Drzwi wejściowe do muzeum

Zwiedzanie Werony – ważne informacje

  • Będąc w Weronie warto zakupić Verona Card. Jest to bilet łączony, dzięki któremu można poruszać się po mieście komunikacją miejską ATV (rozkład jazdy: http://www.atv.verona.it/) oraz zwiedzić część zabytków. Karta ma dwie wersje: dwudniowa za 15 euro oraz pięciodniowa za 20 euro. Bilet można zakupić przy zabytkach, do których wejście zawarte jest w cenie, w sklepach typu tabaccheria oraz w informacjach turystycznych w Weronie oraz nad Jeziorem Garda. Listę zabytków oraz informacje na temat karty można znaleźć na stronie http://www.veronacard.it/
  • Informacja turystyczna mieści się na Piazza Brà 1.
  • Wszelkie informacje na temat Werony, zabytków, imprez turystycznych, a także galerię zdjęć można znaleźć na stronie http://portale.comune.verona.it/
  • W Domu Julii znajduje się sklepik z pamiątkami, w którym można zakupić rzeczy związane z Casa di Giulietta, jak również pamiątki z całej Werony. Sklepik ma jednak bardzo wygórowane ceny. Takie same lub nawet ładniejsze przedmioty za niższą cenę można nabyć na straganach na Piazza delle Erbe.

Mapa Werony

Werona położona jest w północnej części Włoch w regionie Wenecja Euganejska.

Autor: Asia Bienek

Byliście w Weronie? Co możecie polecić? Dajcie znać!

Werona Hotele