Cortina d’Ampezzo położona jest północnych Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska. Miasto przez wielu nazywane jest „Królową Dolomitów”, ponieważ znajduje się w samym centrum tych gór. Zorganizowane tutaj Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1956 roku pozwoliły zmienić się tej miejscowości z małego kurortu w jedną z najważniejszych miejscowości wypoczynkowych w Alpach.

Obecnie w Cortinie rozgrywają się coroczne zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Dzięki panującym tutaj warunkom oraz klimatowi, miasto jest odwiedzane praktycznie przez cały rok. Od Bożego Narodzenia do Wielkanocy swoje ferie spędzają tutaj miłośnicy sportów zimowych, latem miejsce to jest alternatywą dla upałów panujących w innych miejscach włoskiego buta.

Miasto, dzięki swojemu szczególnemu urokowi, od lat jest również miejscem poszukiwań inspiracji dla pisarzy. Gościli tutaj między innymi Ernest Hemingway oraz Włoch Alberto Moravia.

Warto spróbować tutejszej kuchni, która jest połączeniem kuchni włoskiej oraz austriackiej, a to za sprawą przynależności tego miasta przez blisko czterysta lat do Austrii. Największą atrakcją tego miejsca jest jego oszałamiający krajobraz: zielone łąki, gęste lasy oraz potężne szczyty gór.