Gubbio to miasto położone w środkowych Włoszech, w regionie Umbria. W starożytności znajdowało się tutaj miasto o nazwie Iguvium. Gubbio zachowało do dzisiaj swój średniowieczny wygląd oraz wiele wspaniałych zabytków.

Gubbio Włochy

Panorama Gubbio w Umbrii

Najstarsza część miasta otoczona jest murem, wewnątrz którego znajduje się wiele domków krytych dachówką w różnych odcieniach czerwieni i brązu, połączonych urokliwymi, wąskimi uliczkami.

Zwiedzając Gubbio warto wybrać się na główny plac Piazza della Signoria, nad którym góruje Palazzo dei Consoli, okazały budynek z XIV wieku. W budynku znajduje się Museo Civico, w którym można podziwiać tabliczki iguwińskie odnalezione w pobliżu miasta w XV wieku. Znajdujące się na nich napisy są dowodem na istnienie starożytnego języka umbryjskiego.

Warto przyjechać tutaj 15 maja, gdy odbywa się sławny wyścig świec, Corsa dei Ceri, podczas którego zawodnicy biegną w górę ulicą Sant’Ubaldo aż do Basilica Sant’Ubaldo niosąc trzy ogromne świece przedstawiające postacie trzech świętych: Ubalda, Jerzego oraz Antoniego.

Mapa Gubbio