Kalabria (Calabria) to najbardziej wysunięty na południe region “stałego lądu”. Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, to co zaskakuje to wiecznie obecny kontrast między morzem a górami.

Stolica regionu: Catanzaro
Prowincje: Catanzaro, Cosenza, Reggio Calabria, Bibo Valentina
Mapa Kalabrii
Święta: Święto Folkloru

Największe atrakcje turystyczne:
– katedra w Cosenza
– Bronzi di Riace w Muzeum Archeologicznym w Reggio Calabria

Kalabria to teren górzysty, który na wybrzeżu spotyka się z wodami mórz Tyrreńskiego oraz Jońskiego. Tutaj Apeniny zajmują większość terenu pozostawiając niewiele miejsca dla nielicznych rzek oraz nizin. Szczyty, nie bardzo wysokie, są w całości pokryte gęstymi, śródziemnomorskimi lasami.

Stolica Kalabrii to Catanzaro. Region może pochwalić się najbardziej rozwiniętym wybrzeżem we Włoszech, z wieloma zatokami w różnych rozmiarach, o długości prawie 180 km. Jeżeli chodzi o plaże, wzdłuż morza Tyrreńskiego nie ma ich zbyt wiele, ponieważ wybrzeże jest raczej wysokie i skaliste, lecz nad morzem Jońskim rozciąga się wiele pięknych, piaszczystych plaż. Nie da się ukryć, że to właśnie tutaj znajdziemy jedne z najpiękniejszych nadmorskich widoków we Włoszech.

Przede wszystkim region ten żyje z turystyki, która najlepiej rozwinęła się wzdłuż kalabryjskiego wybrzeża. Kalabria, zgodnie z zasadą bogata północ – biedne południe, nie jest zbyt bogatym i dobrze rozwiniętym regionem. Jeżeli chodzi o ekonomię, najważniejsze w regionie są rolnictwo oraz rybołówstwo. Tutaj łowi się jedną z najbardziej znanych włoskich ryb – miecznika (pesce spada).