Lombardia to region w północnych Włoszech, ze stolicą w Mediolanie, graniczący ze Szwajcarią, Piemontem, Wenecją Euganejską, Trydentem Górną-Adygą oraz Emilią Romanią, składający się z 12 prowincji. Jest to najbardziej zaludniony oraz najlepiej rozwinięty region Włoch.

Terytorium regionu rozciąga się od Alp po Nizinę Padańską, dzięki czemu ma do zaoferowania różnorodne krajobrazy. To tutaj leży największe włoskie jezioro Garda, które jest wakacyjnym celem wielu turystów. Inne znane jeziora w Lombardi to Como oraz Maggiore.

Garda Monte Baldo

Widok z Monte Baldo na jezioro Garda

W regionie bardzo dobrze rozwinięty jest przemysł, który jest na pierwszym miejscu tutejszej gospodarki. Znajdują się tutaj największe przedsiębiorstwa kraju, z wyjątkiem fabryki samochodów w Turynie. Najważniejszymi sektorami przemysłu w Lombardii jest przemysł mechaniczny, chemiczny oraz włókienniczy. W Lombardii swoją siedzibę mają takie, znane na całym świecie firmy, jak Alfa Romeo, Maserati, Simens, Magneti Marelli czy Pirelli.

Będąc w Lombardii z pewnością warto zwiedzić jego stolicę Mediolan, ze wspaniałą katedrą czy obrazem “Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci, Mantuę – miasto nazywane ideałem renesansu, Monzę – znaną przede wszystkim dzięki Formule 1 czy miasteczka nad Jeziorem Garda: Sirmione, Peschiera del Garda czy Malcesine. Znany jest też ośrodek narciarski w Livigno. Dolecimy tutaj lądując na lotnisku w Bergamo.

Mapa Lombardii