Syrakuzy to miasto we Włoszech, położone nad morzem, we wschodniej części Sycylii. Historia miasta sięga VIII wieku p.n.e.

Syrakuzy Sycylia

Port w Syrakuzach na Sycylii

Dobrze rozwinięty jest tutaj przemysł przetwórstwa ropy naftowej oraz przemysł chemiczny. Obecnie Syrakuzy są jednym z najważniejszych miast Sycylii, jest kolebką handlu, kultury oraz turystyki.

Miejscowość często odwiedzana jest przez turystów dzięki swej wyjątkowej malowniczości oraz ilości atrakcji i zabytków. Często przyjeżdżają tu również naukowcy dzięki znajdującemu się tutaj jednemu z najważniejszych stanowisk archeologicznych w obrębie Morza Śródziemnego.

Do najsławniejszych zabytków miasta należy wielki teatr grecki wybudowany według projektu Damokoposa w pierwszej połowie V wieku p.n.e. W tej części miasta znajduje się również monumentalny ołtarz Zeusa, o długości 195 metrów, ufundowany przez Hierona II.

Warto zobaczyć również ruiny rzymskiego amfiteatru i zespołu architektonicznego, w skład którego wchodzą świątynia, portyk oraz teatr. Na uwagę zasługują także średniowieczne kościoły św. Mikołaja oraz św. Tomasza z XI i XII wieku. W Syrakuzach można zobaczyć również pochodzący z XIII wieku Zamek Manice oraz imponującą bramę Porta Marina z XV wieku oraz ratusz z XVII wieku.

Syrakuzy znajdują się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.