Ancona to miasto położone w regionie Marche, nad morzem Adriatyckim, stolica regionu. Jest to bardzo stare miasto, założone już w V wieku przed naszą erą przez kolonizatorów z Syrakuz. Od czasów Rzymian stało się bardzo aktywnym miastem portowym, które przez kolejne wieki było w stanie rywalizować z Wenecją, jedną z największych potęg ekonomicznych tamtych czasów.

Także dzisiaj port w Anconie należy do jednych z najważniejszych, zarówno jeżeli chodzi o połów ryb jak i o turystykę – stąd odpływają bowiem statki na Bałkany, do Grecji czy Turcji.

Jeżeli chodzi o aktywność przemysłową miasta, dobrze rozwinięte są tutaj sektory chemiczny, stoczniowy oraz farmaceutyczny.

Jeżeli chodzi o zabytki, będąc w mieście warto zobaczyć pochodzący z 115 roku rzymski łuk triumfalny wybudowany na cześć cesarza Trajana. Kolejnym ważnym zabytkiem miasta jest katedra romańsko–bizantyjska z fragmentami starożytnymi oraz wczesnochrześcijańskimi, wybudowana na wzgórzu Monte Guasco. Warto odwiedzić również kościół Santa Maria della Piazza oraz fort Mole Vanvitelliana pochodzący z XVIII wieku. W roku 1972 w mieście miało miejsce poważne trzęsienie ziemi, które zniszczyło część zabytków centrum historycznego, mimo to warto jednak tutaj przyjechać, ponieważ w dalszym ciągu Ancona ma wiele do zaoferowania.