Urbino to miasto położone w środkowej części Włoch, u podnóża Apeninu Umbryjsko-Marchijskiego, w regionie Marche. W roku 1998 jego centrum historyczne zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Urbino to miasto otoczone murem, wewnątrz którego tętni życie w iście renesansowej atmosferze.

Znajdujący się tutaj Palazzo Ducale to jeden z najbardziej imponujących budynków w kraju. Pałac zaprojektowany został przez Luciana Lauranę, prawdziwego człowieka renesansu, a każdy z jego elementów jest dziełem na najwyższym poziomie. Dziedziniec budynku stanowi arcydzieło proporcji, dzięki któremu ogrom Palazzo nie jest przytłaczający dla oka. Wewnątrz pałacu znajduje się galeria Nazionale delle Marche, w której można podziwiać ogromną kolekcję dzieł sztuki. Najlepiej zachowanym pomieszczeniem jest gabinet Federica da Montefeltro, którego ściany zdobią przepiękne malowidła projektu Botticellego.

W mieście znajduje się również dom, w którym na świat przyszedł jeden z najsławniejszych malarzy włoskiego renesansu Rafael Santi, a w nim jedno z największych dzieł Artysty „Madonna z dzieciątkiem”.

Zwiedzając Urbino nie można pominąć fortecy Albornoz z XIV wieku otoczonej przepięknym parkiem, w której dziś znajduje się biblioteka publiczna. Dzięki położeniu fortecy na wzgórzu, to właśnie ona stanowi najlepszy punkt widokowy na panoramę miasta i okolic.