Palermo to stolica największej wyspy Morza Śródziemnego oraz jednego z włoskich regionów – Sycylii. Jest jednym z największych miast Włoch pod względem liczebności mieszkańców, zaraz po Rzymie, Mediolanie, Neapolu oraz Turynie. Palermo to miejsce, które swoją bogatą historią, wynikającą z położenia Sycylii w centrum antycznego Świata Śródziemnego oraz kulturą i zabytkami zachwyca ogromną ilość podróżników.

Palermo Katedra

Katedra w Palermo na wyspie Sycylia (Włochy)

Nawet słynny niemiecki pisarz Goethe powiedział kiedyś, że kto nie widział Sycylii, nie może zrozumieć Włoch, bo to miejsce jest kluczem do poznania tego kraju. Miasto jest kulturalną, gospodarczą oraz turystyczną stolicą Sycylii. To miejsce bogate w kulturę, historię, sztukę oraz wspaniałą regionalną kuchnią, której każdy powinien spróbować. Palermo jest jednym z głównych celów turystycznych tego regionu wśród przyjezdnych z Włoch oraz Europy.

Miasto jest niesamowitą mieszanką stylów architektonicznych, gdzie kopuły meczetów mieszają się z kościelnymi dzwonnicami. W 831 roku Arabowie podbili miasto i zmienili je w potęgę islamu na Morzu Śródziemnym. W 1072 roku natomiast Normanowie zakończyli panowanie Arabów przywracając w mieście religię chrześcijańską.

Będąc w mieście warto wybrać się na jeden z tutejszych targów, Vucciria lub Capo, by zetknąć się z codziennym życiem tutejszych mieszkańców. Zakupy w tych miejscach są również wskazane: stragany tutaj wypełnione są wielokolorowymi warzywami oraz świeżymi rybami. Można również wypróbować lokalne smakołyki: słone smażone bakłażany czy placki z mąki z ciecierzycy.

Centrum starego miasta stanowi Quattro Canti, czyli barokowe skrzyżowanie dróg Maqueda i Corso Vittorio Emanuele, skąd można udać się na spacer wąskimi alejkami miasta i zachwycać się tutejszą zabudową. Wielką atrakcją Palermo jest Teatro Massimo, kulturalny symbol XIX-wiecznego miasta, jest to trzecia, co do wielkości opera Starego Kontynentu.

Warto zwiedzić również Capella Palatina w Palazzo dei Normani. Wnętrze pałacu jest wspaniałym połączeniem stylów arabsko-normańskich.