Region Piemont, czyli „kraina u podnóża gór”, swoją kuchnię ma ściśle związaną z tutejszymi lasami. To stąd pochodzą trufle i inne włoskie grzyby. Obszar bogaty jest również w orzechy, świeże warzywa, ser, ryż oraz dziczyznę.

Sery z Piemontu to przede wszystkim gorgonzola oraz castelmagno. Castelmagno jest serem z niebieskawym nalotem, produkowanym wyłącznie w gminach Castelmagno, Pradlevers i Monterosso Grana. Ten półtwardy ser dojrzewa około 4-5 miesięcy w pieczarach skalnych. Gorgonzola jest tak jak castelmagno oznaczona znakiem DOC (ustawowo kontrolowane pochodzenie). Ma jednak większy region produkcji niż wcześniej wspominany ser. Może pochodzić z prowincji, które leżą w Lombardii i Piemoncie (Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Cuneo, Mediolan, Novara, Pawia i Vercelli). Gorgonzola jest pełnotłustym, krowim serem dojrzewającym od 2 do 3 miesięcy w naturalnych, kamiennych pieczarach.

Ser Castelmagno

Ser Castelmagno

Ser Gorgonzola

Ser Gorgonzola

Bogato zalesiony Piemont jest miejscem występowania trufli. To tutaj oprócz czarnych trufli można znaleźć również truflę białą (zwaną Alba), która jest najbardziej poszukiwaną truflą na świecie. Posiada ona intensywny aromat, przypominający dojrzały ser i czosnek. Trufle rosną pod ziemią i dlatego ich zbiór jest trudny. Do wyszukiwania grzybów wykorzystuje się wytresowane do tego zadania psy. Co niektórzy polegają również na pomocy świń, ale zjadają one więcej znalezionych trufli niż psy, więc są nieekonomiczne.

Trufla

Trufla

Popularne dania z wykorzystaniem tego gatunku grzyba to jaja z białą truflą i tatar z truflami.

Uprawa ryżu w Piemoncie sięga odległych czasów. W XIX wieku na Nizinie Padańskiej zaczęto uprawiać ryż na szeroką skalę. Po obsianiu pola ryżowe są w marcu zalewane wodą. Teren pomiędzy Vercelli, Novarą i Pawią przypomina olbrzymie jezioro. Zbiór ryżu następuje we wrześniu. Uprawia się tutaj ryż z gatunku Oryza sativa japonica, który podczas gotowania zachowuje lekko twarde ziarno. Dania z włoskim ryżem to risotto (po piemoncku, z winem, ze smardzami, z prawdziwkami lub z dynią) oraz zupy z ryżem.

Typowym piemonckim specjałem z okolic Turynu jest grissini. Grissini to długa, cienka pałeczka z mąki pszennej, wody, drożdży i niewielkiej ilości soli. Podstawą produkcji pałeczek grissini jest wywałkowanie ich tak, aby środek był pusty. Są dzięki temu po wypieczeniu chrupiące.

Grissini

Grissini

Innym specjałem z Piemontu są małe biszkopciki savoiardi.

Już od dawna wiadomo, że Piemont i jego stolica Turyn są znaczącym centrum przemysłu cukierniczego. Caffarel, najbardziej znany piemoncki cukiernik, wynalazł przepis na słynne turyńskie praliny z orzechami laskowymi zwane gianduiotto.

Gianduiotto

Gianduiotto

Z Piemontu pochodzą takie wyśmienite wina jak Barolo, Barbaresco i Barbera. Produkuje się tu również szlachetne wina musujące.

Wino Barbaresco

Wino Barbaresco

Wino Barbera

Wino Barbera

Wino Barolo

Wino Barolo

Piemont to także stolica wermutu. Carpano, Cinzano i Martini Rossi uważane są za najlepsze gatunki tego aromatyzowanego ziołami i przyprawami alkoholowego napoju.