Rovereto to miejscowość w północnej części Włoch, w regionie Trydent Górna Adyga. Przez wielu miasto uważane jest za centrum muzyki, kultury oraz sztuki współczesnej.

W mieście znajduje się najstarszy teatr w regionie, Teatro Zandonai, zbudowany w 1783 roku, uważany za symbol ducha arystokracji Rovereto, która przez wybudowanie tego wystawnego monumentu chciała okazać miłość do swojego miasteczka.

Na głównej ulicy handlowej, oprócz wspomnianego wyżej teatru, znajduje się również wiele interesujących kamieniczek, wśród których malowniczy Palazzo Piomarta, wybudowany w stylu rustykalno-renesansowym czy Palazzo Alberti-Poja z pięknymi freskami.

Ważnym zabytkiem miasta jest również tutejszy zamek, wybudowany podczas okupacji miasta przez Wenecjan, w którym obecnie znajduje się muzeum – Museo Stolico Italiano della Guerra.

Rovereto Włochy

Muzeum Sztuki Współczesnej w Rovereto

Będąc w Rovereto warto odwiedzić MART, otwarte w 2002 roku muzeum sztuki współczesnej Trydentu oraz Rovereto, gdzie znajduje się kolekcja ponad dwunastu tysięcy najważniejszych dzieł XX wieku, nie tylko z Włoch, ale i całego świata. W muzeum przez cały rok można zobaczyć zarówno wystawy z ekspozycją stałą, jak i czasową.

Mapa Rovereto