Modena, kolejne włoskie miasto widniejące na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim trzem rzeczom: muzyce Pavarottiego, produktom spożywczym oraz samochodom marki Maserati i Ferrari (w pobliżu znajduje się Maranello, miasto, w którym mieści się fabryka i muzeum Ferrari). Każdego roku Modena przyciąga również wielu turystów, którzy zachwyceni są tutejszą architekturą.

Modena Miasto

Wycieczkę warto rozpocząć od Piazza Grande, głównego placu miasta, nad którym góruje romańska katedra, Duomo, wraz z przylegającą do niej dzwonnicom.

Modena Piazza Grande

Monument ufundowany został przez Matyldę Toskańską w 1099 roku, a ukończona przez mistrzów rzemiosła z Campione. Od południowej strony główny portal zdobią rzymskie lwy, a północną stronę Porta delle Peschiera pokrywają przepiękne płaskorzeźby przedstawiające poszczególne miesiące roku. Stojąca obok, Torre della Ghirlandina, ośmioboczna dzwonnica zbudowana z marmurowych płyt, pochodzi z XII wieku. Na Piazza Grande znajduje się również Palazzo Comunale, czyli siedziba władz miejskich.

Modena Katedra

Modena Ghirlandina

Modena Muzeum

Innym ważnym zabytkiem miasta jest Palazzo Ducale, czyli Pałac książęcy. Przy ładnej pogodzie warto wybrać się na spacer po jego ogrodach. Obecnie mieści się tutaj najlepsza we Włoszech akademia wojskowa.

Warto skierować swoje kroki również na Piazza Sant’Agostino, by zobaczyć kościół Sant’Agostino, a w jego wnętrzu grobowce rodziny d’Este, które przypominają o rządach w Modenie książąt z tego rodu, od 1598 roku, aż do XIX wieku. Przy tym samym placu mieści się także Palazzo dei Musei, gdzie znajduje się najwspanialsza w mieście kolekcja dzieł sztuki i ksiąg. W tutejszej bibliotece warto zobaczyć rzadkie manuskrypty, pieczęcie oraz mapy.

W Galleria Estense znajduje się jeden z najbogatszych zbiorów w regionie, zobaczyć tutaj można dzieła sztuki sięgające początków renesansu. Autorami większości z nich byli artyści z okolicy, przede wszystkim z Bolonii oraz Ferrary, którzy tworzyli na zamówienie dworów arystokratycznych.

Modena Emilia Romania

Byliście w Modenie? Co się Wam najbardziej podobało? Podzielcie się wrażeniami!