Lukka (wł. Lucca) to miasto położone w zachodniej części Włoch, w regionie Toskania. To romantyczne miasto przetrwało do naszych czasów prawie nienaruszone dzięki starym murom, a jego centrum należy do największych atrakcji Włoch. Historyczne centrum miasta zachowało się w prawie niezmienionym stanie, pełno tu brukowanych uliczek, pięknych pałaców, wież oraz kościołów.

Lukka Włochy

San Michele in Foro w toskańskiej miejscowości Lukka

W samym centrum miasta stoi piękny romański kościół San Michele in Foro na Piazza San Michele, w miejscu dawnego forum rzymskiego. Warto wejść na szczyt wieży obronnej Guinigi pochodzącej z XV wieku, która stanowi część rezydencji najpotężniejszej rodziny w mieście, a z której szczytu można podziwiać przepiękną panoramę.

Ważnym punktem miasta jest Duomo di San Martino wybudowana między XI a XV wieku łącząca styl romański, gotycki oraz renesans. Wewnątrz znajduje się Volto Santo (Święta Twarz), według tradycji prawdziwy wizerunek Jezusa Chrystusa wyrzeźbiony w drewnie cedrowym przez naocznego świadka Ukrzyżowania, Nikodema.

Lukka to również miejsce urodzenia Giacomo Pucciniego, jednego z najsłynniejszych włoskich kompozytorów opery. Co roku w wakacje, od lipca do sierpnia, odbywa się tutaj festiwal jego imienia.

Ciekawym punktem zwiedzania okolic Lukki może być również wizyta w jednym z tutejszych gospodarstw, gdzie produkuje się wina oraz oliwę z oliwek.

Mapa Lukki