Neapol to miasto w południowych Włoszech, w rejonie Kampania, którego jest stolicą. Leży nad Zatoką Neapolitańską u podnóża sławnego wulkanu Wezuwiusza. W pobliżu miasta położone są dwie wyspy – Ischia oraz Capri – leżące u bram Zatoki Neapolitańskiej.

Wezuwiusz Neapol

Widok na wulkan Wezuwiusz i Neapol

Neapol jest trzecim miastem Włoch pod względem ludności, jednym z trzech miast posiadających metro oraz czwartym, jeżeli chodzi o gospodarkę we Włoszech, za Mediolanem, Rzymem i Turynem. Neapol jest głównym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym południowych Włoch.

W mieście znajduje się założony w 1224 roku uniwersytet. Neapol jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast na świecie, jest bardzo atrakcyjnym miastem pod względem zabytków. Historyczne centrum Neapolu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Będąc w Neapolu warto zwiedzić tutejsze zamki. Głównym symbolem architektoniczny miasta jest Castel Nuovo. Ostatnia przebudowa i renowacja zamku miała miejsce w 1823. Obecnie wewnątrz znajduje się Museo Civico. Między potężnymi wieżami bramnymi znajduje się renesanssowy łuk triumfalny zbudowany na cześć Alfonso I.

W pobliżu mieszczą się Teatro San Carlo wybudowany w 1737 roku oraz Palazzo Reale zbudowany w 1602 roku dla króla Filipa II.

Jednym z najwspanialszych renesansowych zabytków miasta jest Palazzo Como, w którym dzisiaj znajduje się Muzeum Filangieri, w którym można zobaczyć różnego rodzaju broń, porcelanę oraz kostiumy.

Warto odwiedzić również tutejsze zabytki sakralne: kościół Santa Maria del Carmine, San Domenico Maggior oraz San Domenico Maggior.

Jak mówi włoskie powiedzenie – „zobaczyć Neapol i umrzeć”, każdy chociaż raz musi zobaczyć piękno tego miasta.

Mapa Neapolu