Katedra Duomo OrvietoNa szczyt góry ludzi wywozi kolejka. Można się tam również dostać pokonując wijące się w górę serpentyny. Ze stacji kolejki autobusem lub piechotą dociera się na Piazza del Duomo. Na placu stoi XIV-wieczna katedra, która kryje wewnątrz cenne relikwie: hostię i kapłański korporał.

W 1263 roku, podczas mszy w kościele w Bolsenie (w pobliżu Orvieto), z trzymanej przez księdza hostii na płótno i posadzkę popłynęła krew. Aby upamiętnić to wydarzenie, rozpoczęto budowę w Orvieto, a do kalendarza świąt chrześcijańskich włączono Boże Ciało (zawsze 60 dni po Wielkanocy).

Budowa orvietańskiej katedry trwała trzy wieki. Nie jest pewne, kto ją zaprojektował. Fasadę, złożoną z poziomych warstw trawertynu i bazaltu, opracował Lorenzo Maitani. Ściany wewnętrzne zdobią sceny z życia Matki Boskiej autorstwa Ugolino di Prete Ilario oraz jego następców – Pinturicchio i Antonio Viterbo.

We wnętrzu świątyni podziw wzbudzają freski w kaplicy Madonny di San Brizio oraz relikwiarz w kaplicy Capella del Corporale.

Front katedry Duomo w Orvieto
Front katedry w Orvieto

Katedra Duomo w Orvieto
Katedra Duomo w Orvieto

Baranek na fasadzie katedry w Orvieto
Baranek na fasadzie katedry Duomo w Orvieto

Wnętrze katedry Duomo w Orvieto
Wnętrze katedry Duomo w Orvieto

Witraż w nawie głównej katedry w Orvieto
Witraż w nawie głównej

Relikwiarz z hostią i korporałem - Katedra Duomo w Orvieto
Relikwiarz z hostią i korporałem. Kaplica Capella del Corporale, w której umieszczony jest relikwiarz, udekorowana jest malowidłami Cud w Bolsenie pędzla Ugolina i jego uczniów

Kapłański korporał - Katedra Duomo w Orvieto
Korporał z 1263 roku, na który popłynęła krew z trzymanej przez kapłana hostii