Region Toskania, z włoska Toscana, swoją stolicę ma we Florencji. Toskańskie Włochy charakteryzują wyrazista architektura, malownicze pejzaże i wyśmienite wina chianti.

Toskania
foto: katedra we Florencji

Toskania to region położony w centralnych Włoszech, graniczący z Umbrią, Marche, Lacjum, Emilią Romanią oraz Ligurią. Teren Toskanii jest wyżynno-górzysty, niziny znajdują się jedynie na wybrzeżu i w dolinach. Krajobraz jest różnorodny, góry pokryte są drzewami iglastymi, na wzgórzach znajdują się gaje oliwne oraz malutkie miejscowości złożone z kilku gospodarstw. Historyczne miasta położone są na nizinach wewnątrz dolin i są bogate w zabytki. Przez teren regionu przechodzi łańcuch Apeninów oraz przepływa rzeka Arno.
Zobacz położenie regionu: Mapa Toskanii

Rolnictwo ustąpiło gospodarce i przemysłowi – prężnie działa górnictwo, produkcja energii elektrycznej, sektor mechaniczny i chemiczny. Jednak nadal w tutejszych gajach oliwnych rosną świetne oliwki, a na zboczach gór trwa produkcja wina z rejonu Chianti. Istotna jest turystyka krajowa i międzynarodowa. Zagraniczne języki da się tu usłyszeć niemal na każdym kroku. Podróżników przyciąga świetna kuchnia regionu Toskania, malownicze doliny pośród majestatycznych gór, a także wielość oferty kulturalnej i piękna architektura.

Toskania Florencja
zdjęcie: Most Ponte Vecchio we Florencji

Najważniejsze miasta Toskanii

Toskańskie miejscowości warte odwiedzenia można podzielić na trzy kategorie:
1. miasta sławne dzięki ich historii i kulturze, takie jak Florencja, z przepiękną katedrą oraz biblioteką Medyceuszy (a ponadto rzeźba Dawida autorstwa Michała Anioła, barwne freski na ścianach świątyń, obrazy oraz monumentalne dzieła sztuki budowlanej), Siena z rynkiem w kształcie muszli i wyścigami palio czy Piza z krzywą wieżą;
2. miejscowości nadmorskie i kurorty wakacyjne takie jak Marina di Massa, Viareggio czy wyspa Elba;
3. miasta termalne Montecatini czy okolice Lukki (Lucca).

Wakacje w Toskanii

Dla tych, którzy lubią odpoczynek u włoskich rodzin i nie muszą mieć dostępu do morza, na pewno wielką radością będzie możliwość spędzenia urlopu w górskich miejscowościach, w winnicach lub gajach oliwnych. Jak znaleźć gospodarstwo na wsi u rolnika, podpowiadamy w artykule o domkach letniskowych i apartamentach we Włoszech >>
Jeśli preferujesz wypoczynek nad morzem, skorzystaj z oferty na lato we włoskim regionie Versilia. W jego skład wchodzą duże kurorty wakacyjne z Viareggio i Torre di Lago Puccini na czele (zdjęcie poniżej). Promenady nadmorskie, a wraz z nimi ośrodki wypoczynkowe i hotele, ciągną się kilometrami nad brzegiem Morza Śródziemnego.

Toskania Wakacje

Zdjęcia Toskanii

Włochy Toskania

Toskania

Region Toskania

Toskania we Włoszech

Toskania Przewodnik