Sulmona leży we włoskim regionie Abruzja w prowincji L’Aquila. Słynie z wielu atrakcji turystycznych – placów, kościołów, pałaców. Tutaj urodził się Owidiusz.

Sulmona Przewodnik

Akwedukt, plac Garibaldi i w tle góry

Atrakcje turystyczne Sulmony

  • Katedra – zbudowana na północnym zachodzie starego miasta na miejscu rzymskiej świątyni. Zawiera kryptę w stylu rzymskim, mimo iż w wieku XVIII kościół przeszedł renowację.
  • Piazza XX Settembre – jeden z głównych placów miasta z posągiem z brązu rzymskiego poety Owidiusza.
  • Corso Ovidio – deptak łączący katedrę z głównymi placami, który prowadzi wokół arkad, kościołów, pałaców, kawiarni i sklepów.
  • Palazzo Annunziata – pałac będącym rzadkim przykładem późnośrediowiecznej czy też wczesnorenesansowej architektury. Przetrwał trzęsienie ziemi w Sulmonie w roku 1706. Fasada zawiera rzeźby i maswerki. W środku jest muzeum ukazujące rzymskie czasy w historii miasta oraz artefakty.
  • Chiesa della SS. Annunziata – przykład barokowej architektury ze wspaniałym wnętrzem i wieżą dzwonniczą.
  • Piazza Garibaldi – największy plac w Sulmonie z olbrzymią fontanną barokową. Każdego roku w wakacje jest tu festiwal Palio i wyścig konny znany jako Giostra Cavalleresca (najbardziej znana impreza tego typu jest w miejscowości Siena). Na południowym krańcu placu stoi dwunastowieczny akwedukt w stylu gotyckim. W środy i soboty na placu odbywa się targ.

W Wielkanoc na Piazza Garibaldi zbiera się tłum, aby obserwować Madonna che Scappa. Ceremonia ta obejmuje procesję ze statuą Madonny, która przenoszona jest przez Plac Garibaldi. Oto procesja wielkopiątkowa w Sulmonie na filmie:

Trzy kilometry od miasta, u stóp góry Monte Morrone, są ruiny uznawane za willę Owidiusza. Dziś uważa się to miejsce za sanktuarium Herkulesa Curinus. Niedaleko jest Badia Morronese, wielki kompleks religijny (119×140 m) założony przez papieża Celestyna V jako kaplica w roku 1241. Potem się obiekt się rozrósł i dziś jest klasztorem.

Sulmona uważana jest za miejsce narodzin konfetti (confetti), czyli migdałów pokrytych cukrem i rozdawanych rodzinie i znajomym podczas wesel oraz innych specjalnych okazji. Słodycze można jeść lub użyć jako dekoracji. Lokalni cukiernicy rozwinęli sztukę tworzenia konfetti w różnych kolorach i kształtach. Są dwa duże zakłady produkujące przysmak i wiele sklepów go sprzedających.

Mapa miasta Sulmona

Podróż do Sulmony masz już za sobą? Pochwal się wrażeniami, prześlij zdjęcia!