Reggio di Calabria to największe miasto Kalabrii, w którym mieszka około 200 tys. osób. Malowniczo położona miejscowość nad Cieśniną Mesyńską, nad ciepłymi wodami Morza Tyrreńskiego i Jońskiego, oddzielona od Sycylii Cieśniną Mesyńską. W Muzeum Archeologicznym usytuowanym przy placu Giuseppe de Nava, możemy odnaleźć jeden z symboli miasta – Bronzi di Riace – dwie bezcenne greckie rzeźby z brązu. Są to posągi dwóch nagich mężczyzn, które według badaczy pochodzą z V w. p.n.e., a ich autorstwo przypisuje się Hageladasowi z Argos i Alkamenesowi Starszemu.

Rzeźby nagich mężczyzn

Rzeźby Bronzi di Riace w Reggio di Calabria

Ciekawostką jest fakt, że wymagają one stałej temperatury powietrza wahającej się między 21 a 23 stopniami Celsjusza oraz wilgotności na poziomie 40-50%.

Dlaczego Bronzi di Riace przyciągają każdego roku rzesze turystów do Muzeum Archeologicznego? Ponieważ wyglądają imponująco i niewiarygodnie realistycznie – mają po 197 cm wzrostu, lekko ugięte kolana, ręce prawie wyprostowane, usta i oczy lekko uchylone, tak jakby chcieli nam coś powiedzieć. Do dzisiaj nie wiadomo jednak, kogo przedstawiają te postacie – wojowników, atletów, a może greckich bohaterów? Mówi się, że wraz z pięcioma innymi posągami mogli należeć do Siedmiu przeciw Tebom lub byli maratończykami z Delf. Tego być może nigdy się nie dowiemy, ale ta niewiedza pobudza wyobraźnię, dzięki czemu każdy z nas może zobaczyć w nich swojego własnego bohatera.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie – skąd wzięły się posągi w Muzeum Archeologicznym w Reggio Kalabria? Wyłowił je z morza, w 1972 roku, rzymski nurek podczas swoich wakacji w miejscowości Riace w Kalabrii. Po wyjęciu z wody, oblepione piaskiem oraz kamieniami ważyły podobno po 400 kg każdy, ale po oczyszczeniu i konserwacji, która miała miejsce we Florencji ich waga zmniejszyła się do 100 kg. Szerokiej publiczności pokazano je w 1981 roku we Florencji, a następnie w Rzymie, gdzie obejrzało je około milion osób. Jeszcze w tym samym roku wróciły do Reggio di Calabria.

Jak podaje strona www.archeocalabria.beniculturali.it, muzeum, z powodu renowacji, jest zamknięte od 1 listopada 2009 roku, aż do zakończenia prac. Obecnie Bronzi di Riace oraz inne eksponaty są wystawione w Palazzo Tommaso Campanella przy via Cardinale Portanova.