Katania to miasto leżące na wschodnim wybrzeżu Sycylii, u stóp sławnego wulkanu Etna. Miejscowość ta powstała ponad 2700 lat temu jako grecka kolonia. Do dzisiaj można podziwiać tutaj ślady wielu różnorodnych kultur – rzymskiej, greckiej czy arabskiej.

Katedra Katania

Cattedrale di Sant'Agata w Katanii na Sycylii

Miejscowość ta jest często odwiedzana przez turystów, ponieważ leży na drodze między Taorminą i Syrakuzami. Katania jest łatwo dostępna nie tylko dla osób zmotoryzowanych, w mieście znajduje się bowiem stacja kolejowa oraz lotnisko.

Przez bliskość wulkanu zabytki miasta stale były zagrożone zniszczeniem, jednak mimo wielu erupcji oraz trzęsień ziemi Katania zachowała swoje najpiękniejsze i najważniejsze zabytki. Największa ilość zabytków znajduje się w pobliżu Piazza Duomo, na starym mieście. Warto zwrócić uwagę na tutejszą monumentalną katedrę oraz znajdującą się nieopodal fontannę w kształcie słonia, dzieło włoskiego artysty Vaccariniego.

Wzrok turystów przyciąga również wybudowany w pierwszej połowie XIII wieku zamek Ursino.

Katania ma do zaoferowania wspaniałe, długie, piaszczysto-żwirkowe plaże położone wśród wysokich klifów, gdzie można miło spędzić czas grając w siatkówkę lub wybierając się na rejs statkiem.

Mapa Katanii