Molise, ze stolicą w Campobasso, położone jest w środkowych Włoszech. Teren regionu jest wyżynno-górzysty, praktycznie w ogóle nie ma tutaj nizin. Przez Molise przebiegają Apeniny, a najwyższym szczytem regionu jest Monte Miletto, które wznosi się na wysokość 2050 m. Region bogaty jest również w źródła wody. Do najważniejszych rzek regionu możemy zaliczyć Fortore, Volturino czy Biferno, natomiast do jezior Occhito oraz Liscione.

Jeżeli chodzi o gospodarkę regionu Molise warto wspomnieć o przemyśle samochodowym, rozwiniętym w okolicy Termoli, gdzie znajduje się fabryka Fiat Powertrain oraz przemyśle włókienniczym reprezentowaną tutaj przez Ittieere S.p.a., która produkuje ubrania światowej klasy, takie jak Gucci czy Kenzo. Region znany jest jednak przede wszystkim z rzemiosła.

Produkuje się tutaj „zampogne” czyli dudy, instrument muzyczny charakterystyczny dla pasterzy. Jedną z najczęściej przywożonych pamiątek z tego regionu jest tutejsza ceramika produkowana przede wszystkim w Campobasso, a której tradycja sięga dawnych czasów. Należy również pamiętać o produkcji dzwonów, historia wyrobów z brązu na tym terenie sięga III wieku przed naszą erą.

Będąc w Molise warto odwiedzić jego stolicę Campobasso, by zwiedzić zamek Monforte, któremu towarzyszy legenda o sekretnej sali tortur, Isernię ze sławną fontanną Fraterna, która jest symbolem miasta, Pietrabbondante z pięknym greckim amfiteatrem, czy fabrykę dzwonów w Agnone.

Mapa Molise