Sycylia to największa wyspa Morze Śródziemnego, przez wielu nazywaną jego perłą, a zarazem największy region Włoch. Wyspa położona jest na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśniną Mesyńską.

Z powodu pięknych widoków oraz plaż, interesującym zabytkom Sycylia jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów podczas wakacji. Będąc na wyspie warto zwiedzić jej stolicę Palermo, zobaczyć piękny amfiteatr w Taorminie, odwiedzić Katanię czy zobaczyć słynną Etnę.

Sycylia

Słoneczny dzień na wyspie Sycylia (Włochy)

Teren Sycylii jest wyżynno – górzysty, a niziny zajmują tylko jej niewielki procent. Nad wschodnią częścią wyspy góruje największy czynny wulkan Starego Kontynentu – Etna. Do regionu Sycylii zaliczają się także archipelagi – Egady, Wyspy Eolskie, Wyspy Pelagijskie oraz Pantelleria i Ustica. Sycylia posiada również rozbudowaną sieć rzeczna, największe rzeki to: Salso, Simeto, Platani. Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski.

Trudna historia tego regionu oraz toczące się o nią walki były przyczyną do wytworzenia specyficznej odrębności kulturowej, której dowód stanowi między innymi charakterystyczny dialekt sycylijski, obecny jeszcze w południowej i środkowej części wyspy, odmienna architektura oraz sztuka z elementami orientalnymi.

Stolica regionu: Palermo
Prowincje: Palermo, Katania, Mesyna, Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento i Enna.
Święta: Święto św. Agaty, Święto św. Rozalii, Rytuał Biczowników
Do zwiedzenia: Katedra w Palermo, Muzeum Archeologiczne w Palermo, Amfiteatr w Taorminie