San Gimignano to miasto w środkowych Włoszech, w regionie Toskania. Za sprawą wysokich, czworokątnych wież, zbudowanych przez zamożnych mieszkańców w XIII-XV w., bywa nazywane „średniowiecznym Manhattanem”. Większość z nich została wzniesiona przez bogatych kupców, którzy pragnęli pokazać swoje bogactwo i potęgę.

W sumie wybudowano ich siedemdziesiąt dwie, do dziś przetrwało jednak tylko piętnaście, a najwyższą z nich jest miejski ratusz. Zanurzając się w głąb miasta można dostrzec przepiękną mieszankę stylów architektonicznych, od średniowiecznych budynków po wczesny renesans.

San Gimignano Włochy

Wieże w San Gimignano są wdzięcznym obiektem dla studentów sztuki

Zwiedzając San Gimignano warto wybrać się na Piazza Duomo, nad którym góruje datowana na XII i XIII wiek kolegiata, gdzie można zobaczyć wspaniałe dzieła sztuki. Niedaleko znajduje się Palazzo del Popolo, służący jako pałac ślubów, w którym mieści się również Museo Civico. Turyści mogą odwiedzić również pobliską Torre Grossa, wieżę pałacową z 1300 roku. Niedaleko Piazza Duomo znajduje się kolejny piękny plac Piazza delle Erbe, w którego pobliżu można znaleźć punkt widokowy na wieże starego miasta oraz okolicę miasta.

Każdego roku w miejscowości San Gimignano, w jednej z fortec, Rocca di Montestaffol, odbywa się festiwal, którego główną atrakcją jest średniowieczny turniej.

Mapa San Gimigiano