Mesyna to miasto i gmina w północno-wschodniej części Sycylii, położone nad Cieśniną Mesyńską, u podnóża Gór Pelorytańskich. Znajduje się tutaj niewielki ośrodek przemysłu chemicznego, włókienniczego, stoczniowego oraz spożywczego.

Mesyna

Katedra w Mesynie

Miasto jest ważnym węzłem komunikacji drogowej i kolejowej, dostępne są również połączenia promowe z Reggio Kalabria oraz z Wyspami Liparyjskimi. Miasto założone zostało przez Greków już w VIII wieku p.n.e. W grudniu 1908 roku tereny te nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które zniszczyło znaczą część zabytków, z których większość odbudowano w kolejnych latach.

Zwiedzając miasto warto zobaczyć romańską katedrę z wieżą posiadającą największy na świecie mechanizm zegarowy, z figurami wprawianymi w ruch każdego dnia w południe. Warto zwiedzić Museo Regionale (Muzeum Regionalne), w którym można zobaczyć obrazy Antonella z Mesyny oraz Caravaggia.

Ciekawym zabytkiem są też tak zwane pylony mesyńskie, które powstały w 1957 jako słupy wysokiego napięcia dla linii przesyłowej rozciągniętej nad Cieśniną Mesyńską. Później linię tę zastąpiono kablem podwodnym, ale słupy zostały zachowane jako zabytki historyczne, które stanowią ciekawostkę dla zwiedzających.