Trydent Górna Adyga to najbardziej na północ wysunięty region Włoch, ze stolicą w Trydencie, graniczący ze Szwajcarią, Austrią, Wenecją Euganejską oraz Lombardią. Na terenie regionu rozciągają się Alpy oraz Dolomity. Przepływa tutaj również rzeka Adyga, od której pochodzi nazwa Trydent Górna Adyga.

Panorama regionu składa się z wysokich gór oraz lodowców przykrytych mgłą, które można podziwiać z tutejszych dolin. Na terenie regionu znajduje się również wiele lasów, pastwisk oraz rzek i strumieni płynących między skałami.

Największym bogactwem regionu są źródła energii wodnej. To właśnie tutaj produkuje się dużą ilość energii, z której korzystają również inne części Włoch. Trydent Górna Adyga zarabia również dzięki rzemiośle, a przede wszystkim obróbce drewna oraz wytwórstwu mebli, które są znakiem szczególnym regionu.

Dobrze rozwinięta jest tutaj również turystyka. To właśnie w tym regionie znajdują się najsławniejsze kurorty zimowe, takie jak Val di Fiemme czy Val di Fassa, Val Gardena oraz Val di Sole.