Turyn to miasto w północno-zachodnich Włoszech, położone przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą Piemontu, jednego z włoskich regionów.

Turyn bywa nazywany włoską stolicą samochodów i czekolady. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo–przemysłowym w północnej części kraju. Położone jest na 45. równoleżniku, czego świadectwem jest górujący nad Piazza Statuto obelisk. Cztery bramy strzegące wejścia do Turynu usytuowane zostały przez Rzymian po czterech stronach świata. Sam plac położony jest nad rzymską nekropolią.

Będąc w stolicy Piemontu obowiązkowo należy odwiedzić Piazza Carignano, plac wybudowany w stylu barokowym, przy którym znajduje się Accademia delle Scienze (Akademia Nauki), a w niej Museo Egizio, czyli Muzeum Egipskie, które w swych zbiorach ustępuje jedynie tego w Kairze. Można w nim zobaczyć między innymi największy zbiór papirusów oraz egipskie sarkofagi. W tym samym budynku można zwiedzić również Galleria Sabauda (Galeria Sabaudzka), w której zgromadzone zostały dzieła sztuki zakupione przez rodzinę królewską.

Zwiedzanie Turynu powinno obejmować również katedrę św. Jana Chrzciciela, w której, w jednej z kaplic, ukryty jest całun turyński, użyty, według Chrześcijan, przy pochówku Jezusa. Całun zostanie wystawiony na widok publiczny dopiero w 2025 roku.

Symbolem miasta jest Mole Antonelliana, budowla wzniesiona w latach 1862-1899. Obecnie znajduje się tutaj muzeum kinematografii. Odwiedzając to miejsce można wjechać na taras widokowy, z którego, przy ładnej pogodzie, można zobaczyć Alpy. Warto odwiedzić również jedną z tutejszych kawiarni, by spróbować pysznej turyńskiej czekolady.