Marche, ze stolicą w Ankonie, to region położony w środkowych Włoszech, nad Morzem Adriatyckim, graniczący z San Marino, Emilią Romanią, Abrazją, Lacjum oraz Umbrią i Toskanią. Marche jest regionem górzystym, tereny nizinne znajdują się jedynie nad brzegiem morza.

Region przecinają dwa duże łańcuchy Apeninów, najwyższym szczytem jest Monte Vettore (2478 m.). Marche charakteryzuje się pięknym krajobrazem wzgórz i dolin, w których umieszczone są większe i mniejsze miasteczka, średniowieczne oraz nowoczesne, a także bazy wojskowe. Na terenie regionu znajduje się również wiele rzek, do najważniejszych należą Potenza, Metauro oraz Tronto.

Jeżeli chodzi o tutejszą gospodarkę, ważną rolę odgrywa rolnictwo. Uprawia się tutaj między innymi buraki cukrowe, ziemniaki oraz owoce. Na terenie regionu znajduje się również kilka winnic, które nie produkują najsławniejszych włoskich win, ale część z nich jest naprawdę wysokiej jakości. Przemysł w tym regionie nie jest bardzo rozwinięty, do najważniejszych gałęzi należą tutaj stocznie oraz rafinerie. Znane są natomiast produkty ceramiczne produkowane w Urbino oraz Pesaro. Warto wspomnieć również o produkcji instrumentów w miejscowości Fabriano.

W miejscowościach nadmorskich dobrze rozwinięta jest turystyka. Region ten odwiedzany jest nie tylko przez turystów z Włoch, ale również z wielu innych krajów. Na terenie Marche znajduje się także kilka ważnych miast bogatych w zabytki, które co roku przyciągają odwiedzających, możemy do nich zaliczyć Urbino z przepięknym starym miastem, Maceratę z Uniwersytetem czy Santa Casa w Loreto, która jest celem wielu pielgrzymek.

Mapa Marche