Wenecja to miasto w północnych Włoszech, położone nad Morzem Adriatyckim, jest stolicą regionu Veneto, czyli Wenecji Euganejskiej. Miasto uznawane przez wielu za jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych na świecie.

Wenecja położona jest na kilkunastu wysepkach połączonych wąskimi kanałami, które przepływają przez 800-letnią zabudowę dawnej Perły Adriatyku. Ze swoimi zabytkami, bogactwem artystycznym oraz kulturalnym, a także niesamowitą atmosferą miasto jest prawdziwym rajem dla turystów. Z pewnością każdy, jeżeli nawet nie był w Wenecji, jest w stanie wymienić sporo skojarzeń związanych z tym miejscem od przepięknych mostów Ponte Rialto czy Ponte dei Sospiri (Most Westchnień) kończąc na karnawale, balach maskowych oraz pływających po kanałach gondolach.

Najlepszym pomysłem na początek zwiedzania jest z pewnością podróż po Canale Grande. Po obu jego stronach jawią się zapierające dech w piersiach pałace, kościoły oraz klasztory. Najważniejsze zabytki Wenecji znajdują się przy Placu św. Marka lub w jego okolicy. Jest to jeden z najpiękniejszych placów w Europie. Dzięki swojej przestrzenności i różnorodności został nazwany „salonem na świeżym powietrzu”. To tutaj, co roku odbywa się najsławniejszy karnawał w Europie. Przy Piazza San Marco znajduje się jeden z symboli miasta, pełna przepychu, bizantyjska Bazylika św. Marka. Na fasadzie budynku umieszczone są sławne rumaki z brązu, pochodzące z epoki antycznej, zrabowane przez Wenecjan z Konstantynopola podczas jednej z krucjat. Wewnątrz kościoła znajduje się wiele cennych zabytków, a prawie wszystkie ściany i sklepienia zostały pokryte złotą mozaiką. Obok stoi wysoka na 98 metrów, replika tutejszej dzwonnicy z 1514 roku (prawdziwa zawaliła się w 1902), z jej szczytu rozciąga się przepiękny widok na miasto i lagunę. Wewnątrz dzwonnicy znajduje się pięć dzwonów św. Marka: największy z nich wybijał godziny początku i końca pracy, najmniejszy natomiast ogłaszał wyrok kary śmierci.

Zaraz obok znajduje się kolejny symbol Wenecji Palazzo Ducale (Pałac Dożów). W latach świetności Republiki Weneckiej pełnił on funkcję siedziby rządu. Warto wejść do środka, by podziwiać przepiękne komnaty z wspaniałymi dziełami sztuki największych włoskich Artystów. Budynek został połączony z pobliskim więzieniem Mostem Westchnień. Po procesie skazani przestępcy przechodzili przez most spoglądając po raz ostatni na przepiękną Wenecję. Mówi się również, że pocałunek zakochanych pod Ponte dei Sospiri zapewnia im wieczną miłość. Czy to prawda? Sprawdźcie sami.

Osoby zainteresowane sztuką powinny odwiedzić Galleria dell’Accademia, czyli tutejszą galerię sztuki, gdzie podziwiać można największą kolekcję weneckiego malarstwa.

Po zwiedzaniu największych zabytków warto wybrać się na spacer wąskimi alejkami miasta, by zakosztować tej mniej znanej Wenecji.