Mediolan to miasto położone w północno-zachodniej części Włoch, na skraju Niziny Padańskiej. Niegdyś na tym terenie mieściła się celtycka osada, a dziś sławne Milano to druga co do wielkości metropolia słonecznej Italii i potęga gospodarcza. Dla wielu osób miasto jest stolicą mody, bogatą w drogie sklepy i restauracje. Mediolan może się jednak poszczycić również pięknymi zabytkami oraz kolekcjami dzieł sztuki.

Mediolan

Do najważniejszym zabytków miasta z pewnością należy zaliczyć katedrę, która uważana jest za najpiękniejszy przykład włoskiego gotyku w Europie oraz Pinacoteca di Brera, czyli galeria sztuki z jedną z najcenniejszych kolekcji malarstwa.

Katedra znajduje się na Piazza del Duomo i jest trzecią co do wielkości świątynią Starego Kontynentu po Bazylice św. Piotra w Rzymie oraz katedrze w Sewilli. Budowa monumentu rozpoczęła się w 1386 roku i trwała aż 500 lat. Świątynia o długości 174 m oraz szerokości 68 m została zbudowana z różowo-białego marmuru.

Kolejnym sławnym miejscem w Mediolanie jest Galleria Vittorio Emanuele II, czyli pasaż handlowy, w którym znajduje się wiele eleganckich butików i drogich kawiarenek. Budynek jest jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców miasta. W pobliżu galerii położona jest Piazza della Scala, przy której wznosi się budynek najsłynniejszej opery świata Teatro della Scala.

Mediolan jest miastem, które powinien odwiedzić każdy fan włoskich artystów renesansu. W Castello Sforzesco, zamku, którego budowę rozpoczęła rodzina Visconti, a zakończył ród Sforzów znajduje się warta zobaczenia kolekcja sztuki i architektury. W budynku można podziwiać m.in. rzeźbę Michała Anioła.

W kościele Santa Maria delle Grazie znajduje się natomiast „Ostatnia wieczerza”, dzieło Leonarda da Vinci. Z powodu dużej ilości chętnych fresk można oglądać tylko przez 15 minut, a wejście do świątyni warto zarezerwować z wyprzedzeniem.