Piemont (po włosku Piemonte) to kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech ze stolicą w Turynie, graniczący z Francją, Val d’Aostą, Szwajcarią, Lombardią, Emilią Romanią oraz Ligurią. Teren regionu jest przede wszystkim górzysto-wyżynny, ale znajduje się tutaj również Nizina Piemoncka. Na terenie Piemontu spotykają się łańcuchy górskie Alp oraz Apeninów. Region nie ma dostępu do morza, ale jest bogaty w źródła wody, przepływa tutaj rzeka Pad oraz położone jest Jezioro Maggiore.

Na terenie Piemontu dobrze rozwinięta jest uprawa ryżu, warzyw oraz owoców. Produkuje się tutaj również kilka sławnych włoskich win, między innymi Barolo oraz Barbaresco. Najważniejszą gałęzią przemysłu jest ten samochodowy, na czele z produkcją Fiata, ale także przemysł mechaniczny, chemiczny oraz papierniczy.

Będąc w Piemoncie warto odwiedzić przede wszystkim stolicę regionu Turyn, z pięknymi zabytkami oraz jednym z największych muzeów egipskich na świecie. Warto wybrać się również do tutejszego Parku Narodowego Gran Paradiso.