Asyż Miasto we WłoszechAsyż (Assisi)
Sześciotysięczne miasto, rozwijające się od połowy XIX wieku, zwane stolicą nowego chrześcijaństwa. Leży na zachodnim zboczu góry Subasio. Otoczone jest z jednej strony wąwozem rzeki Tescio, a z drugiej – równinami Umbrii. Mapa Asyżu
Asyż Bazylika Świętego FranciszkaBazylika Świętego Franciszka
Najsłynniejszym miejscem w Asyżu jest Basilica di San Francisco (Bazylika Świętego Franciszka). Do bazyliki wchodzi się przez niższy z dwóch kościołów. Wejście prowadzi z placu dolnego.
Asyż Plac RatuszowyPlac Ratuszowy
Centrum miasta to Plac Ratuszowy (Piazza del Comune), na którym wznosi się Ratusz (Palazzo dei Priori) – siedziba administracji. Ponadto na placu stoi Świątynia Minerwy, obecnie kościół Santa Maria sopra Minerva.
Asyż Piazza Chiesa NuovaPiazza Chiesa Nuova
Idąc dalej, dochodzimy na Piazza Chiesa Nuova. Na placu stoi kościół (o tej samej nazwie) w stylu renesansowym z piękną kopułą. Tutaj znajdował się dom rodzinny Świętego Franciszka.
Asyż San Rufino KatedraKatedra, ulica i plac San Rufino
Z Piazza del Comune dochodzimy na plac San Rufino z romańską katedrą o tej samej nazwie. Na placu mieści się również biuro informacji turystycznej, bankomaty i punkty wymiany walut.
Asyż Świętej Klary KościółKościół Świętej Klary
Na placu Santa Chiara mieści się kościół Świętej Klary. Świątynia została zbudowana na terenie poprzedniego kościoła San Giorgio, w którym było złożone ciało Świętego Franciszka od chwili jego śmierci aż do momentu przeniesienia do wielkiej Bazyliki.
Asyż Santa Maria MaggioreSanta Maria Maggiore
Niedaleko Bazyliki Świętej Klary na Piazza del Vescovado (Plac Biskupstwa) znajdują się Pałac Biskupi oraz Santa Maria Maggiore. Według podań, w tym kościele został ochrzczony Franciszek.
Asyż Rocca MaggioreZamek Rocca Maggiore
Nad całym miastem góruje zamek Rocca Maggiore. Obecny wygląd to pozostałości z fortecy z XIV wieku.
Asyż Santa Maria Degli AngeliSanta Maria degli Angeli
Udając się do Dolnego Asyżu koniecznie odwiedzić należy jedną z największych bazylik na świecie. Bazylika Patriarchalna (Santa Maria degli Angeli), budowana od 1569 roku, mieści wewnątrz mały niezależny kościółek.
Asyż UliceUliczki i zaułki Asyżu
Mimo, że klejnotem Asyżu jest cudowna bazylika, to nie jest to jedyna atrakcja tego miasta. Warto pospacerować po średniowiecznym miasteczku zaglądając w wąskie zaułki i kręte uliczki.