Ten słoneczny region we Włoszech obejmuje aż 14 gmin. Jest to jeden z ważniejszych ośrodków narciarskich Włoch, na terenie którego regularnie odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie. W 1999 roku dolina była organizatorem Mistrzostw Świata w snowboardingu.

Co roku goszczą tu tysiące polskich turystów, głównie narciarzy z rodzinami. Słoneczna dolina zachęca przede wszystkim wielką różnorodnością tras narciarskich. W całym regionie jest ich aż ponad 800 km. Ponad 90 procent z nich jest sztucznie naśnieżana. Słońce świeci niemal codziennie, stąd słoneczna nazwa regionu. Szczególnie w okresie zimowym odbija się ono od śniegu, dlatego wybierając się na stoki warto pamiętać o filtrze UV chroniącym twarz i ciało przed poparzeniami oraz markowych okularach przeciwsłonecznych.

Wielkim powodzeniem cieszą się w szczególności dwa regiony – Dolomiti Superski i Skirama Dolomiti Adamello. Zapaleńcy biegów narciarskich mogą pojeździć tu na wysokości nawet do 2000 m n.p.m., na trasach o łącznej długości 500 kilometrów!

Ta rozległa dolina rozciąga się pomiędzy Tyrolem a jeziorem Garda. Główne miejscowości to Folgarida – Marivella, Madonna di Campiglio, Male i Pejo.

Pejo to najmniejszy ośrodek posiadający 15 tras narciarskich i 6 wyciągów. Słynie ze źródeł termalnych, do których przyjeżdżają kuracjusze z całej Europy. Leczy się tu m.in. choroby reumatyczne, zaburzenia krążenia krwi oraz choroby dróg oddechowych.

Dwie wcześniej wymienione miejscowości są połączone trasami o długości 130 km ze 140 wyciągami narciarskimi. Większość z tras to tzw. „ośle łączki” dla początkujących narciarzy, w pełni przystosowane do potrzeb rodzin z dziećmi, gdyż gospodarze zatrudniają najlepszych instruktorów białego szaleństwa, a szkółki przez nich prowadzone cieszą się ogromnym uznaniem na całym świecie.