Lecce to miasto w południowych Włoszech, w regionie Apulia. Lecce znane jest z niesłychanej ilości barokowych zabudowań: kościołów, zabytków oraz bram, dzięki którym nazywane bywa „Florencją południa” lub „barokową Florencją”. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast południa.

Lecce Włochy

Plac Katedralny (Piazza del Duomo) w Lecce

Wspaniałe zabytki tego miasta, kościoły oraz kamienice, wybudowane zostały z charakterystycznego bladozłotego kamienia oraz ozdobione rzeźbami: cherubinami, liśćmi oraz postaciami mitologicznymi. Wszystkie te budowle powstały między XVI a XVII wiekiem, kiedy miasto pozostawało pod władaniem Hiszpanów.

Jednym z najpiękniejszych kościołów miasta jest Basilica di Santa Croce, wybudowana w 1646 roku przy via Umberti I. Jest to cudowny przykład barokowej architektury z pięknie rzeźbioną fasadą. W przeciwieństwie do bogato zdobionej części zewnętrznej, wnętrze charakteryzuje się niezwykłą harmonią oraz elegancją. Warto wybrać się również na Piazza del Duomo, jedno z najpiękniejszych barokowych miejsc we Włoszech.

W innej części miasta można podziwiać ślady pozostawione tutaj przez najstarszych mieszkańców, między innymi rzymski amfiteatr pochodzący z I wieku n.e.
Lecce słynie również ze wspaniałej kuchni, której można skosztować w jednej z tutejszych restauracji lub trattorii. Warto spróbować jednego z dań z mięsa jagnięcego lub koźlęcia.

Mapa Lecce