Cagliari to miasto i gmina położona na Sardynii, stolica autonomicznego regionu i prowincji o takiej samej nazwie. Cagliari znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy, nad zatoką o tej samej nazwie i na równinie Campidiano.

W pobliżu miasta znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, takich jak Maddalena Beach, Chia lub Villiasimius, wciąż mało odwiedzanych przez turystów oraz blisko górskich parków narodowych, Monta Arcosu oraz Maidopis, z dużymi lasami i wieloma gatunkami dzikich zwierząt.

Cagliari

Stolica Sardynii - miasto Cagliari

Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym oraz przemysłowym, znajduje się tutaj jeden z największych portów na Morzu Śródziemnym oraz Międzynarodowy Port Lotniczy. Dobrze rozwinięty jest przemysł rafineryjny, stoczniowy, spożywczy oraz włókienniczy, swoje fabryki ma tu między innymi Coca-Cola oraz Heineken. Jedną z głównych gałęzi gospodarki miasta jest turystyka.

Wśród miejsc wartych zobaczenia znajduje się Citadella dei Musei, w której skład wchodzi Muzeum Archeologiczne, a w nim wspaniałe eksponaty od czasów prehistorycznych po średniowieczne. Najbardziej interesujące są te związane z prehistorycznym okresem dziejów wyspy, kiedy to powstały słynne budowle nuraghi.

Warto odwiedzić również Katedrę Santa Maria di Castello wybudowaną w XIII wieku, która w latach 1660-1702 została przebudowana w stylu barokowym. Ciekawym zabytkiem jest również pochodzący z II wieku rzymski amfiteatr. Po zwiedzeniu tych najważniejszych miejsc warto pospacerować po wąskich uliczkach starej dzielnicy Castello.