Emilia Romania to region w północno-wschodnich Włoszech. Stolicą regionu Emilia-Romania jest znana z naukowego wkładu w świat Bolonia. Graniczy z Lombardią, Wenecją Euganejską, Piemontem, Toskanią oraz Marche. Region położony jest nad Morzem Adriatyckim.

Jeżeli chodzi o geografię, połowa terytorium regionu to równiny, które wchodzą w skład największej równiny półwyspu, Nizinę Padańską. Na terenie Emilii Romanii znajdują się dwa główne łańcuchy Apeninów. Najwyższym szczytem jest Cimone. Wybrzeże regionu jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez Włochów i obcokrajowców.

Jeżeli chodzi o gospodarkę, najważniejszymi sektorami są agrokultura, przemysł oraz turystyka. Dużą rolę odgrywa tutaj przemysł samochodowy w Maranello, blisko Modeny, gdzie znajduje się fabryka i muzeum Ferrari.

Maranello Ferrari

Budynek la Galleria Ferrari w Maranello

Wybrzeże Emilii Romanii jest natomiast stolicą letniej turystyki. Tutejsze miasta oferują turystą piękne plaże, hotele, restauracje oraz dyskoteki. W regionie rozwinęła się również turystyka skupiona na zwiedzaniu zabytków, między innymi w Bolonii, Ferrarze czy Modenie. Leży tutaj także słynna miejscowość Rimini, do której przyjeżdżają wczasowicze z całej Europy. Na Riwierze Rimini organizowana jest co roku Różowa Noc.

Będąc w Emilii Romanii warto odwiedzić Bolonię założoną przez Etrusków. Miasto znane przede wszystkim dzięki pierwszemu europejskiemu Uniwersytetowi założonemu w 1088 roku. Warto pójść również na główny plac miasta, Piazza Maggiore, by zobaczyć znajdujące się przy nim zabytki. W Ferrarze natomiast warto zwiedzić liczne zabytki takie jak tutejszy zamek. W prowincji miasta znajduje się również miasteczko Commacchio, które wybudowane zostało na 13 malutkich wyspach. W przepięknym centrum historycznym Parmy można podziwiać piękne zabytki, a przede wszystkich Teatr Regio oraz katedrę. Warto pojechać również do jednego z najbogatszych w sztukę miast Włoch – Rawenny.

Mapa regionu Emilia Romania