Florencja to miasto, o którym można mówić długo, o której przepychu i sztuce słyszał chyba każdy, miasto, do którego każdy chciałby przyjechać, by choć na chwilę zobaczyć tą wspaniałą, przepełnioną duchem Renesansu, stolicę włoskiej Toskanii. Są tacy, którzy ją kochają i tacy, którzy uważają, że miasto nie zasługuje na swoją popularność. Jedno jest jednak pewne – by opowiedzieć się po którejś stronie, trzeba najpierw samemu zwiedzić to miasto, które w ilości zabytków nie ma sobie równych.

Firenze nie zawdzięcza swojej popularności tylko pięknym zabytkom, ale również ludziom, którzy je stworzyli, oraz potężnym rodom wywodzącym się właśnie z tego regionu. Kto z nas przecież nie słyszał o Michale Aniele, Dante Alighieri czy rodzinie Medyceuszy, najsławniejszej rodzinie mecenatów sztuki.

Zabytkiem, który jako pierwszy przychodzi na myśl, gdy myślimy o Florencji, jest z pewnością wznosząca się ponad całym miastem Katedra Santa Maria del Fiore. Kościół ten był niegdyś największą świątynią chrześcijańską, dzisiaj natomiast zajmuje na tej liście czwarte miejsce (po Bazylice św. Piotra w Rzymie, Katedrze św. Pawła w Londynie oraz katedrze w Mediolanie). Budowa świątyni trwała 150 lat. Swoim wizerunkiem oraz wielkością zapiera dech w piersiach. U szczytu katedry znajduje się ogromna kopuła, na którą można się wspiąć po schodach, by podziwiać piękno całego miasta. Na placu obok świątyni znajdują się również Dzwonnica Giotta oraz Baptysterium. Zewnętrzny przepych katedry gaśnie odrobinę po wejściu do wnętrza, ponieważ nie zobaczymy tam ani pięknych malowideł, ani rzeźb.

Zdjęcia katedry we Florencji:

Florencja Katedra

Florencja Santa Maria del Fiore

Florencja Kościół

Na uwagę zasługują jednak krypty, w których można podziwiać ruiny kościoła Santa Reparata. Stał on w miejscu, gdzie teraz znajduje się katedra.

Florencja Podziemia katedry

Jeżeli ktoś interesuje się literaturą, a w szczególności włoską, może go zainteresować Casa di Dante, czyli dom jednego z najbardziej znanych na świecie włoskich pisarzy, autora „Boskiej Komedii” Dante Alighieri. Jest to średniowieczny budynek, w którym prawdopodobnie urodził się Dante. Mieści się tutaj niewielkie muzeum poświęcone życiu oraz twórczości Artysty, a także wystawa związana z historią okolicy, w której żył i tworzył. Ciekawostką jest wyrzeźbiona na bruku przed domem twarz średniowiecznego pisarza, którą można zobaczyć jedynie po polaniu wodą odpowiedniego miejsca. Oczywiście przewodnicy doskonale wiedzą gdzie się znajduje, dlatego nawet, gdy zwiedzamy Florencję prywatnie, zawsze możemy natrafić na wycieczkę, która właśnie przechodzi pod domem Mistrza. W budynku znajduje się również sklep z pamiątkami, w którym możemy zakupić książki oraz inne rzeczy związane z Dantem.

Florencja Dom Dantego
Dom Dantego

Florencja Twarz Dante
Twarz Dantego, którą widać dopiero po polaniu wodą

Kolejnym bardzo ważnym miejscem we Florencji jest Piazza della Signoria. Nad placem góruje symbol miasta, czyli Palazzo Vecchio. Przed pałacem stoi ogromny posąg przedstawiający Dawida autorstwa Michała Anioła. Rzeźba ta to jednak tylko prawie identyczna kopia dzieła włoskiego mistrza, której oryginał możemy podziwiać w muzeum Accademia. Na placu znajdują się także inne rzeźby oraz fontanny, między innymi Herkules wyrzeźbiony przez Bandinellego oraz Fontanna Neptuna, czyli dzieło Ammanatiego. Dziedziniec Palazzo Vecchio został zaprojektowany przez Michała Anioła, a w centralnym jego punkcie możemy podziwiać fontannę z amorkiem trzymającym delfina, którego autorem jest Vasari.

Florencja Dawid
Posąg Dawida – ale kopia

Florencja Palazzo Vecchio
Pałac Vecchio przy Piazza della Signoria

Florencja Anioł
Anioł w Palazzo Vecchio

W pobliżu Piazza della Signoria znajduje się Galeria Uffizi, czyli jedno z najbardziej znanych i najbogatszych w zbiory muzeów na świecie. Ciekawostką jest fakt, iż większość obrazów, które możemy podziwiać w muzeum została namalowana dla miejscowych koneserów sztuki, a wiele z nich należało do rodu Medyceuszy.

Po wyjściu z muzeum już tylko kilka kroków dzieli nas od kolejnego symbolu miasta, jakim jest Ponte Vecchio. Jest to most na rzece Arno, który jako jedyny przetrwał wojnę. Dziś można tutaj znaleźć wiele sklepów z piękną, ale niestety nie należącą do najtańszych, biżuterią.

Florencja Ponte Vecchio
Most Ponte Vecchio

Innym miejscem wartym polecenia jest z pewnością Biblioteca Medicea Laurenziana. Przepiękną klatkę schodową oraz przedsionek zaprojektował Michał Anioł na polecenie papieża Klemensa VII. Biblioteka zawiera wiele ciekawych zbiorów z kolekcji greckich
i łacińskich, które należały do najsławniejszych z rodu Cosima oraz Lorenza de’Medici.

Florencja Biblioteka
Biblioteka ufundowana przez papieża dla Florencji

Oczywiście we Florencji możemy zwiedzić jeszcze wiele interesujących miejsc, budowli oraz zabytków, do czego gorąco zapraszamy.

Najważniejsze informację na temat tego, co i gdzie można zobaczyć we Florencji, są na stronie http://www.firenzeturismo.it/.

Po dniu pełnym zwiedzania z pewnością zgłodniejemy, dlatego też chciałabym polecić Restaurację-Pizzerię Uffizi, w samym centrum miasta. Wydawałoby się, że ceny w restauracji w pobliżu sławnej florenckiej galerii sztuki będą naprawdę wysokie, okazuje się jednak, że można tam zjeść bardzo dobry i niedrogi obiad. Więcej na http://www.ristorantepizzeriauffizi.it/.

Mapa Florencji

Autor: Asia Bienek

Imprezy we Florencji

24 czerwca – Calcio Storico Fiorentino: brutalne mecze piłko-rugby

Florencja to także dobre miejsce, aby uczyć się języków obcych!