Cosenza to miasto w południowych Włoszech, położone nad rzeką Crati, w regionie Kalabria. Miasto ma długą historię, w 204 roku p.n.e. zostało zdobyte przez Rzymian, w średniowieczu przechodziło z rąk Bizancjum do rąk Arabów, od Longobardów do Normanów.

Cosenza Włochy

Diamante nieopodal miejscowości Cosenza we Włoszech

W XVI wieku Cosenza była głównym ośrodkiem życia naukowego oraz kulturalnego w regionie. Jeżeli chodzi o ekonomię miasta, to jest ono handlowym ośrodkiem rolniczym regionu, głównie dzięki uprawie drzew cytrusowych. Poza tym funkcjonuje tutaj przemysł metalowy, kamieniarski, włókienniczy oraz spożywczy.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest tutejsza katedra, wybudowana w XII wieku, w stylu romańskim z elementami gotyckimi, do dzisiaj można zobaczyć je w przepięknej fasadzie z ostrołukowym portalem, piękną rozetą oraz małymi rozetkami. Wewnątrz znajduje się grób Izabelli Aragońskiej, sarkofag przedstawiający scenę polowania Melagra oraz krucyfiks z XV wieku.

Warto zobaczyć również pozostałości starożytnej nekropoli z IX-VII wieku p.n.e, arabsko-normandzki zamek obronny przebudowany w 1222 roku przez Fryderyka II oraz zabytki sztuki sakralnej: kościoły San Domenico, San Francesco d’Assisi, Santa Caterina.

Mapa Cosenza