Z wizytą na dworze rodu d’Este, czyli spacer po Ferrarze.

Miasto Ferrara, choć niewielkie, jest jednym z najpiękniejszych miast regionu Emilia Romania. To małe, spokojne, ale zarazem wspaniałe miasteczko zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zresztą nie bez przyczyny. Będąc w Ferrarze warto udać się do katedry, zobaczyć zamek otoczony fosą, getto żydowskie oraz galerię związaną z legendarnym, renesansowym dworem rodu d’Este.

Spacer rozpoczynamy od wizyty w Castello Estense. Mająca miejsce w 1385 roku rebelia zmusiła Niccolò d’Este do wybudowania potężnego obwarowania dla ochrony siebie i swojej rodziny. Właśnie w ten sposób powstał ten zamek, forteca zbudowana przeciwko ludowi. Gdy od wydarzenia mijały wieki, a zagrożenie malało, zamek zmieniał się w dworską rezydencję. Pojawiły się tarasy, marmurowe balkony oraz dziedziniec. Do dziś można jednak zauważyć w nim elementy obu jego wcieleń.

Savonarola Castello Estense

Castello Estense i figura Girolamo Savonarola

Ferrara Castello Estense

Dziedziniec Castello Estense

Na pobliskim placu, Piazza Castello, latem organizowane są koncerty muzyki ludowej, jazzowej i rockowej. Jednak nawet po sezonie miejsce to jest zawsze pełne ludzi.

Do dziś Ferrara zachowała swój renesansowy wygląd. W tym czasie w mieście rezydował dwór rodziny Este, a siedzibą rodziny był Palazzo del Municipio, wybudowany w połowie XIII wieku, a następnie przebudowany w wieku XVIII.

Ferrara Pałac

Palazzo Municipale w mieście Ferrara

W pobliżu znajduje się katedra San Giorgio, której budowa rozpoczęła się w 1135 roku. Z powodu przedłużających się prac architektonicznych jest ona mieszanką stylów romańskiego i gotyckiego. We wnętrzu kościoła można zobaczyć przepiękne, mieniące się świeczniki. W zbiorach Museo Cattedrale znajdują się cenne manuskrypty, klapy organowe malowane przez nadwornego artystę oraz rzeźbę Madonny.

Katedra w Ferrara

Basilica Cattedrale di San Giorgio w Ferrarze

Ferrara Katedra

Katedra w centrum miasta Ferrara

Ciekawym monumentem jest również Palazzo dei Diamanti, charakteryzujący się nietypowym wzorem, który składa się z 8500 kamieni w kształcie diamentu. W pałacu organizowane są różnego rodzaju wystawy sztuki współczesnej.

Ferrara Palazzo dei Diamanti

Ferrara. Palazzo dei Diamanti (autor: Blogfamily, on Flickr)

Mając jeszcze trochę wolnego czasu warto wybrać się w pobliże via Mazzini, gdzie znajduje się getto żydowskie, na którego terenie można zobaczyć synagogę oraz Muzeum Żydowskie.

Asia Bienek

Mapa Ferrara

zobacz też mapkę, którą znalazłem na ulicy w Ferrarze:
Mapa Ferrary