Lacjum to region położony w centralno-zachodnich Włoszech. Stolicą Lacjum (Lazio) jest stolica Włoch, czyli Rzym. Terytorium regionu rozciąga się od Apeninów i schodzi do Morza Tyrreńskiego.

Rzym

Lacjum graniczy z Toskanią, Umbrą, Abrazją, Molise, Kampanią oraz przez krótki odcinek z Marche. Krajobraz Lacjum jest bardzo różnorodny: od terenów górzystych, przez zielone lasy i gaje oliwne, przez niziny aż po wybrzeże ozdobione skałami.

Lacjum nie jest regionem bardzo rozwiniętym pod względem przemysłu. Wśród najważniejszych gałęzi tutejszego przemysłu można wymienić ten mechaniczny, spożywczy oraz tytoniowy, skupione przede wszystkim w okolicy Rzymu. Obecnie pracuje się nad rozwojem takich dziedzin jak farmaceutyka, chemia, kinematografia czy moda. Ważne jest centrum jądrowe we Frascati.

Jednym z najważniejszych punktów ekonomii Lacjum jest turystyka – sam Rzym przyciąga liczną grupę turystów z Włoch i zza granicy. Poza atrakcjami kulturalnymi i historycznymi rozwinęła się tutaj również turystyka religijna, przede wszystkim w Watykanie. Lacjum ma do zaproponowania również piękne plaże oraz zabytki archeologiczne miedzy innymi w Cerveteri.

Z pewnością najważniejszym miastem i najczęściej odwiedzanym w Lacjum jest Rzym, gdzie warto zobaczyć Forum Romanum, Plac Hiszpański z pięknymi schodami oraz Zamek Anioła i Koloseum. Warto zwiedzić również Watykan z przepiękną Bazyliką św. Piotra. Oczywiście Watykan to odrębne państwo, ale nie sposób o nim tutaj nie wspomnieć.

Watykan

Na uwagę zasługuje antyczne miasto portowe – Ostia Antica oraz piękna willa cesarza rzymskiego Hadriana w Tivoli. Warto odwiedzić również klasztory: Subiaco i Monte Cassino oraz udać się do letniej rezydencji papieskiej Castelgandolfo.

Zobacz też: Castel Sant Elia

Mapa Lacjum