Kampania (Campania) to region położony między Apeninami, a Morzem Tyrreńskim, w południowo-zachodnich Włoszech. Jej stolica to Neapol. Graniczy z Lacjum, Molise, Apulią i Basilikatą.

Morze jest ważnym punktem tutejszej panoramy. Nad wybrzeżem znajduje się wiele, mniejszych i większych, zatok, półwyspów, a o brzeg uderzają spokojne fale. Naprzeciw wybrzeża usytuowane są wysepki, które kontrastują ze skałami i kolorami natury. Cechą szczególną regionu jest obecność wulkanów. Jednym z nich jest Wezuwiusz – nawet, jeśli uśpiony, zdaje się dominować nad Zatoką Neapolitańską.

Kampania często kojarzy nam się z mafią, sławną Camorrą, ze śmieciami oraz mozzarellą, ale nie są to jedyne „produkcje” tego regionu. Dzięki dobremu klimatowi oraz żyznej ziemi dobrze rozwinęło się tutaj rolnictwo. Na krajowym poziomie uprawia się w Kampanii pomidory, peperoni, ziemniaki, bakłażany oraz owoce. Ważna dla regionu jest również produkcja wina, konopi oraz tytoniu.

Jedną z głównych składowych tutejszej ekonomii stanowi turystyka. Dobry klimat, piękno krajobrazu, między innymi na wyspach Capri czy Ischia oraz zabytki archeologii takie jak Pompeje, przyciągają każdego roku ogromne rzesze turystów z całego świata.

Będąc w Kampanii warto odwiedzić przede wszystkim stolicę regionu, Neapol, bo jak głosi włoskie powiedzenie „Zobaczyć Neapol i umrzeć”, każdy, choć raz w życiu powinien mieć okazję zobaczyć to piękne miasto. Neapol oferuje zwiedzającym przepiękne zamki oraz wspaniałe widoki.

Kolejny ważny punkt wycieczki to sławne Pompeje lub mniej zatłoczone Heraculanum, miasta gdzie świat zatrzymał się w miejscu podczas wybuchu Wezuwiusza. Ciekawe jest też miasto zwane krainą legend i gajów cytrusowych – Sorrento. Na deser pozostaje nam już tylko wycieczka promem na pobliską wyspę lub lenistwo na plaży.

Mapa Kampanii