Bolzano to miasto i gmina w północnych Włoszech, położone w regionie Trydent Górna Adyga nad rzeką Isarco. Miasto stanowi ważny ośrodek turystyczny oraz kulturalny. Jest również ważnym oraz różnorodnym ośrodkiem przemysłowym, dobrze rozwinęło się tutaj hutnictwo aluminium i żelaza.

Bolzano to najważniejsze miasto włoskiego południowego Tyrolu, pomost łączący włoskojęzyczny Trydent z niemieckojęzyczną Górną Adygą. Ta typowo tyrolska miejscowość przez setki lat była miastem targowym i przystankiem na szlakach handlowych.

Najważniejszym punktem miasta jest Piazza Wather, na skraju którego położona jest piękna katedra wybudowana na przełomie XIV i XV wieku, zniszczona w czasie drugiej wojny światowej, a następnie odrestaurowana. Budowla charakteryzuje się pięknymi mozaikami, żółto-zielonym dachem oraz rzeźbioną dzwonnicą.

Kilka kroków od rynku znajduje się Chiesa dei Domenicani, czyli kościół Dominikanów połączony z klasztorem. Na murach budynku można zobaczyć freski przedstawiające życie XV-wiecznego dworu.

Warto wybrać się również na Piazza Erbe, gdzie codziennie odbywa się targ, na którym można kupić świeże owoce oraz warzywa.

Będąc w Bolzano koniecznie trzeba odwiedzić Museo Archeologio (Muzeum Archeologiczne), gdzie można zobaczyć „człowieka z lodu”, czyli odnalezioną w 1991 roku w Alpach mumię mężczyzny z epoki brązu.

Fani wspinaczek górskich oraz sportów zimowych znajdą tutaj nieskończoną ilość możliwości spędzenia wolnego czasu. W okolicy miasta znajdują się wiele dróg wspinaczkowych, a ośrodki narciarskie położone w okolicach najwyższego szczytu Ortler zapewniają doskonałe warunki do jazdy na nartach aż do pierwszych dni maja.