Padwa położona jest w północno-wschodnich Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska. Jest to jedno z najstarszych miast w słonecznej Italii, a zarazem jeden z najważniejszych celów pielgrzymek, które przyjeżdżają tutaj z najdalszych części katolickiego świata.

Najważniejszym punktem miasta jest Basilica di San’Antonio. Święty ten jest jednym z symboli miasta: ulice, budynki, chleb, a nawet słodycze noszą Jego imię. Sama bazylika różni się od większości katolickich świątyń dzięki bizantyjskim kopułom oraz wieżyczkom, które przypominają minarety. Wewnątrz znajduje się Cappella di Sant’Antonio, w której spoczywają kości Świętego Antoniego, a w przepięknie zdobionym relikwiarzu zachowano jego struny głosowe, szczękę oraz język. Ważną atrakcję tej budowli stanowi ołtarz z pięknymi rzeźbami dłuta Donatella.

Warto odwiedzić również Cappella degli Scrovegni, w kaplicy tej na pozór skromnej, znajduje się jedno z najważniejszych dzieł sztuki w Europie: cykl 38 fresków wykonanych przez Giotta. Malowidła przedstawiają między innymi życie Maryi i Jezusa oraz Sąd Ostateczny. Giotto był jednym z najważniejszych i najsławniejszych artystów w swoich czasach, a jego wkład w piękno Padwy dało mu wieczną sławę.

Choć Padwa bywa nazywana „Miastem Świętego” i z religią chrześcijańską ma z pewnością wiele wspólnego, to kościoły nie stanowią jedynych zabytków miasta. Pomiędzy Piazza delle Erbe a Piazza della Frutta znajduje się Palazzo della Ragione, w którym był kiedyś tutejszy sąd.

Będąc w mieście warto przespacerować się charakterystycznymi dla tego miasta wąskimi uliczkami z arkadami, ponieważ można w nich odnaleźć urok tego miasta. Warto wybrać się również na tutejszy targ na Piazza dei Signori, gdzie można zakupić świeże produkty lokalnej kuchni.