Portofino to miejscowość w północno-zachodnich Włoszech, w regionie Liguria. Miasto było małą rybacką wioską założoną przez Rzymian, dziś uważane jest za jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc wypoczynkowych na Półwyspie Apenińskim.

Portofino Włochy

Piękny widok na Portofino od strony morza

Portofino dla wielu jest symbolem luksusu, przyjeżdżają tutaj gwiazdy filmowe, bogaci przedsiębiorcy oraz śmietanka towarzyska z całego świata. To piękne miejsce położone jest na skalistym cyplu, między błękitem morza a zielenią klifów.

Niedaleko małego portu znajduje się Piazzetta, czyli mały placyk z eleganckimi kafejkami oraz restauracjami, a przy via Roma swoje butiki mają największe domy mody.

Będąc w Portofino warto odwiedzić kościół San Giorgio, wzniesiony w miejscu sanktuarium wybudowanego przez rzymskich żołnierzy. Wychodząc z kościoła i kierując się w górę można dojść do opuszczonego zamku, zbudowanego w XVI wieku, Castello Brown. W 1867 roku zamek został przekształcony w willę, którą w 1961 roku sprzedano miastu Portofino.

Jedną z atrakcji miasta jest Monte di Portofino, stroma góra, wznosząca się na 600 metrów nad poziomem morza. W 1977 roku otwarto tutaj park narodowy z pięćdziesięciokilometrową ścieżką dla spacerujących turystów.

Mapa Portofino