Liguria to region w północnej części Włoch, położony nad Morzem Liguryjskim. To jeden z najmniejszych włoskich regionów, w formie łuku, który rozciąga się pod Piemontem. Na terenie Ligurii spotykają się dwa największe łańcuchy górskie w kraju: Alpy i Apeniny.

Liguria Przewodnik

Region Liguria we Włoszech

Stolica regionu: Genua
Prowincje: Genua, La Spezia, Savona, Imperia
Święta: Procesja w Wielki Piątek, Regata Republik Morskich
Do zwiedzenia: Akwarium, Katedra, Stare Miasto w Genui, Muzeum Morskie w La Spezia

Najważniejsze szczyty regionu to Saccarello (2200 metrów), który znajduje się na granicy Ligurii z Francją oraz Mongioie (2630 metrów). Region jest również bogaty w rzeki, wśród tych największych można wymienić Trebbie, Scrivie oraz Tanaro, które są dopływami rzeki Pad.

Region często odwiedzany jest przez wielbicieli widoków skał łączących się z morzem. Tutejsze wybrzeże ma dwie różne twarze: tą gdzie wysokie góry łączą się bezpośrednio z wodą oraz tą z piękną piaszczystą plażą, wymarzoną dla fanów kąpieli morskich i słonecznych.

Jeżeli chodzi o ekonomię regionu to z pewnością trzeba pamiętać o porcie w Genui, który jest portem o międzynarodowym znaczeniu, nie tylko dla basenu Morza Śródziemnego, ale również dla innych państw na świecie. Z powodu ukształtowania terenu w Ligurii uprawa nie ma zbyt dużego znaczenia, należy jednak pamiętać, że bardzo popularna w tym regionie jest uprawa kwiatów. Jeżeli chodzi o przemysł, to dobrze rozwinięty jest przemysł ciężki związany z pracą w porcie, przetwórstwem ropy, przemysł mechaniczny oraz stoczniowy. Nie da się jednak ukryć, że bardzo dużą rolę dla tutejszej ekonomii odgrywa turystyka, Liguria jest bowiem często odwiedzana przez turystów z różnych zakątków Europy.

Jedną z najsłynniejszych potraw tego regionu jest pesto.

Zobacz też: Mapa Ligurii